Verden

Israelsk journalistfagforening fordømmer politivold mot journalister

Israelske journalisters fagforening har anklaget politiet for å bruke vold mot journalister, deriblant utenlandske pressefotografer.

Publisert

SE SISTE NYHETSVIDEO

I en uttalelse på X skriver foreningen at de er «forferdet over politiets framtreden i Jerusalem i natt».

Politiet angrep flere journalister uten grunn og ødela utstyr, ifølge foreningen. De har også beslaglagt minnekort med bilder og video som dokumenterer handlingene deres, og en CNN-produsent forstuet et håndledd.

Fagforeningen krever at politiets interne granskningsenhet etterforsker saken, og at betjentene det gjelder straffes. Politiet bekrefter at de etterforsker saken.

Avisa Haaretz skriver at hendelsen fant sted i det okkuperte Øst-Jerusalem, der politiet nettopp hadde brutt opp en ansamling av palestinere. En fotograf fra et kinesisk medium ble slått, en palestinsk fotograf ble også angrepet da han forsøkte å hjelpe sin kollega. Kameraet til palestineren ble ødelagt, og minnekortene til begge ble konfiskert.

Politiet hevder at journalistene ikke hadde identifisert seg som journalister, hadde begått ordensforstyrrelser og brutt særregler som gjelder i krigstid.