Verden

Israel har angrepet to militærbaser i Syria

Israel har gjennomført angrep mot to militærbaser i den sentrale delen av Syria, den ene av dem nær Palmyra, opplyser det israelske forsvaret (IDF).

Publisert Sist oppdatert

– For kort tid siden angrep IDF militære strategiske mål som fortsatt befant seg på de syriske militærbasene Tadmur og T4, står det i en uttalelse fra IDF.

Tadmur ligger i Palmyra. T4 ligger om lag 50 kilometer vest for byen.

Uttalelsen kom etter at den syriske London-baserte eksilgruppen Syrian Observatory for Human Rights (SOHR) tidligere på kvelden meldte om et israelsk luftangrep mot en militærflyplass nær Palmyra.

Israel har gjennomført en rekke angrep mot militære anlegg i Syria etter at den Iran-allierte Bashar al-Assad ble styrtet av opprørere i desember. Hensikten er å hindre at våpen havner i hendelen på de nye makthaverne, som Israel anser som jihadister.

I årene før Assads fall gjennomførte også Israel en rekke angrep mot militære mål i Syria, begrunnet med at Israel måtte hindre Iran fra å få fotfeste i regionen, og hindre våpen fra å bli sendt fra Syria til Libanon.

De nye makthaverne i Syria omfatter opprørere som tidligere var tilknyttet al-Qaida, men landets nye regjering har forsøkt å distansere seg fra fortiden.

Israels statsminister Benjamin Netanyahu krever at den sørlige delen av Syria blir demilitarisert. Israel godtar ikke styrker fra Syrias nye regjering i områdene sør for Damaskus, har han sagt.

Syrias utenriksdepartement anklager Israel for å føre en kampanje mot «landets stabilitet».