Verden
Island: Kunnskaps- og barneminister, Ásthildur Lóa Þórsdóttir, trekker seg
Statsråden bar på hemmeligheten i 35 år: Fikk barn med 15 år gammel gutt da hun selv var 22 år.

Skandalen blir nå brettet ut i all offentlighet i islandske medier, blant annet i Visir og Heimildin.
Ministeren har trukket seg fra regjeringen etter at nyheten slo ned som en bombe i det politiske miljøet på Island. Den avgåtte statsråden har imidlertid planer om å fortsette i den islandske nasjonalforsamlingen som folkevalgt representant for partiet Flokkur fólksins (Folkets Parti).
Ásthildur Lóa Þórsdóttir skal ha innledet et forhold til en tenåringsgutt i 1989 da hun ledet et ungdomsarbeid i den religiøse gruppen Trú og líf på Smiðjuvegur i Kópavogur.
– Jeg var 22 år gammel på den tiden, og var i et forhold med en mann som var syv år yngre enn meg, bekrefter Ásthildur Lóa Þórsdótti om det seksuelle forholdet.
Statsministerens kontor anklages for lekkasje
Barnefaren opplyser i et intervju med Speglinum á RÚV at de hadde et romantisk forhold like etter at han oppsøkte den lokale menigheten. Han skal ha oppsøkt menigheten på grunn av vanskeligheter i egen familie.
Nå anklager barnefaren den islandske topp-politikeren for å ha sabotert samvær selv om han har betalt barnebidrag i en årrekke.

Statsministerens kontor i Reykjavik ble informert om saken for en uke siden. Saken ble stemplet som konfidensiell, før nyheten sprakk. Nå hevder Þórsdóttir at Statsministerens kontor har brutt taushetsplikten.
– Jeg var helt uerfaren
I et åpenhjertig brev, gjengitt av islandske aviser og norske Dagbladet, skriver Ásthildur Lóa Þórsdóttir dette:
– Selv om mange synes det er vanskelig å tro det i dag, var jeg helt uerfaren i kjærlighetsforhold på den tiden jeg møtte faren til barnet mitt, våren 1989, og hadde aldri vært sammen med en mann. Jeg hadde vært engasjert i kristent arbeid siden jeg var 13 år, og vennene mine der var i ulike aldre, både folk som var yngre enn meg og også eldre, skriver den avtroppende kunnskaps- og barneministeren.
– Jeg ble nok gravid med en gang
Hun forteller at hun ble nær venn med den unge gutten, men at hun ikke ønsket seksuell kontakt. Da hun forsøkte å avbryte kontakten, skal han ha blitt aggressiv og oppsøkt henne utenom avtale. Hun var bekymret for gutten, og ønsket å støtte og hjelpe ham.
– Det var en slik natt i slutten av september 1989 at jeg slapp ham inn. Han var 16 år gammel og jeg klarte bare ikke å takle situasjonen. Jeg ble nok gravid med en gang denne første gangen, og etter det varte forholdet vårt noen uker. Sønnen vår ble født i juni 1990 da jeg var 23 år og faren min var nesten 17 år gammel, skriver hun i redegjørelsen.
Forholdet tok raskt slutt
Etter at barnefaren fikk vite at hun var gravid, skal de ha mistet kontakten.
– De siste månedene før fødselen visste jeg lite eller ingenting om faren til barnet mitt og det var ikke noe forhold. Det var ikke før jeg bokstavelig talt skulle føde barnet på fødeavdelingen at han dukket opp og jeg gikk med på å la han komme inn, og derfor var han til stede ved fødselen, forteller hun.

Barnefaren, som i dag er i 50-årene, sier at han aldri har følt seg som et offer, men har fortalt at han var på et vanskelig sted i livet da han oppsøkte trossamfunnet.
Varslet ektemannen på telefon i utlandet
Ásthildur Lóa Þórsdóttir skriver at det var med tungt hjerte hun tok avgjørelsen om å stå frem med historien. Hun varslet ektemannen om avgjørelsen da han var på en utenlandsreise.
Nå som hun har trukket seg fra stillingen som minister, ber hun kolleger i departementet, stortingsgruppen og de andre regjeringspartiene om å slippe fordømmelse. Samtidig håper hun at hennes fratreden kan gi den islandske regjeringen ro.
– De fortjener ikke å være involvert i mine private anliggender og vil forhåpentligvis få fred til å utføre det viktige arbeidet de har påtatt seg i Alltinget og i regjeringen.
15 års aldersgrense for samtykke
På Island regnes personer under atten år regnes som barn, i lovens forstand. Samtykkealderen er imidlertid femten år, men var tidligere fjorten år, skriver ruv.is.
Det er imidlertid ikke tillatt å ha seksuell omgang med en person under atten år dersom vedkommende er lærer eller mentor. Det er også forbudt å ha seksuell omgang med en person hvis vedkommende er under atten år, er økonomisk avhengig av personen, i sitt ansettelsesforhold eller som klient i et fortrolig forhold.
Strafferammen for brudd på disse bestemmelsene er inntil tre års fengsel.