Verden

Irans øverste leder kaller Trump desperat, men omfavner direkte samtaler med USA

Irans øverste leder Mojtaba Khamenei sier at han godkjente avtalen med USA om å avslutte krigen, selv om han var uenig, ifølge statlige medier.

Irans øverste leder kaller USAs president Donald Trump desperat.
Publisert Sist oppdatert
SE SISTE NYHETSVIDEO

Khameneis far ble drept i et målrettet angrep på første dag av den amerikansk-israelske angrepskrigen som startet 28. februar.

Sønnen har ikke vist seg offentlig siden han ble utnevnt til ny øverste leder, men torsdag ble det offentliggjort en ny skriftlig melding til det iranske folk signert Khamenei.

– I prinsippet hadde jeg et annet syn, men jeg ga min tillatelse på grunn av presidentens forpliktelse, sier Khamenei i uttalelsen.

Der het det at president Masoud Pezeshkian, som leder landets øverste nasjonale sikkerhetsråd, og andre tjenestemenn har forsikret Khamenei om at Irans interesser og rettigheter blir ivaretatt i avtalen. Pezeshkian har lovet å ikke bøye av dersom Washington kommer med det Khamenei beskriver som overdrevne krav, ifølge uttalelsen, om ble lest opp på statlig TV.

Khamenei sier videre at han godkjente avtalen med USA, men han utdyper ikke hvorfor han var uenig.

Meldingen er Khameneis første reaksjon på intensjonsavtalen der det legges opp til forhandlinger de neste 60 dagene om en varig fred. Avtalen er signert av Pezeshkian og USAs president Donald Trump.

Ifølge Khamenei brukte Trump «i desperasjon» «alle slags pressmidler» for å sikre seg avtalen.

– Det er åpenbart at forhandlingene som skal holdes ansikt til ansikt i framtida, ikke innebærer å akseptere fiendens synspunkt, sier han i uttalelsen.

Khamenei ble selv skadet i angrepet der faren ble drept. Han ble utnevnt til Irans øverste leder i mars, men det iranske folk har verken sett levende bilder av ham eller hørt stemmen hans siden.