Verden

Irans delegasjon har ankommet Pakistan før forhandlingene med USA

Irans delegasjon, som fredag ankom Pakistan, krever våpenhvile i Libanon og tilgang på Irans frosne midler før forhandlinger med USA kan skje.

Publisert Sist oppdatert
SE SISTE NYHETSVIDEO

Delegasjonen fra Iran har ankommet Islamabad, bekrefter Pakistans utenriksdepartement.

Delegasjonen ledes av presidenten i Irans nasjonalforsamling, Mohammed Bagher Qalibaf.

Den består også blant annet av utenriksminister Abbas Araghchi, sentralbanksjef Abdolnasser Hemmati og flere medlemmer av nasjonalforsamlingen, ifølge iranske statlige medier.

Ikke innfridd

Ifølge to pakistanske Reuters-kilder landet delegasjonen på Nur Khan-basen i Islamabad og ble eskortert av Pakistans luftforsvar.

Qalibaf sa fredag at to av elementene i avtalen USA og Iran ble enige om, ikke er innfridd, nemlig våpenhvile i Libanon og tilgang for Iran til landets midler som er frosset i utlandet.

– Dette er to saker som må innfris før forhandlingene kan starte, skrev han på X. Budskapet gjengis også av iranske medier senere fredag.

Bekrefter lørdag

I forkant har det vært motstridende meninger om Israels krigføring i Libanon. Pakistan, som har meglet fram våpenhvileavtalen, og Iran sier at avtalen omfatter Israels krig i Libanon, men Israel og USA bestrider det.

Sent fredag kveld lokal tid bekreftet Pakistans statsminister Shehbaz Sharif at samtalene mellom USA og Iran finner sted i Pakistans hovedstad Islamabad lørdag etter de siste dagers usikkerhet.

Han omtalte samtalene som en være eller ikke være for å oppnå en permanent våpenhvile.