Verden
Iran hevder å ha angrepet flere amerikanske mål
Etter den siste opptrappingen mellom Iran og USA hevder den iranske hæren å ha angrepet amerikanske mål i De forente arabiske emirater og flere andre allierte land.
I en uttalelse sier hæren at den onsdag sendte flere titall angrepsdroner mot amerikanske militære mål i Emiratene, Kuwait, Bahrain og flere andre land. Både soldater og radaranlegg skal ha blitt angrepet.
Nøyaktig når angrepene skal ha skjedd, er ikke kjent. USA angrep flere mål i Iran tirsdag kveld, og den iranske Revolusjonsgarden svarte med angrep mot amerikanske mål i Jordan, Bahrain og Irak natt til onsdag.
Rammet bryllup
Ifølge Revolusjonsgarden ble tre medlemmer av den paramilitære Basij-styrken drept i et amerikansk angrep på øya Lavan i Persiabukta. I tillegg skal fire av gardens soldater ha blitt drept i et angrep i provinsen Kermanshah.
Amerikanske angrep i den sørvestlige provinsen Khuzestan kostet sju mennesker livet, melder det statlige nyhetsbyrået Irna.
Et amerikansk angrep i provinsen Hormozgan rammet et bryllup, hvor fem mennesker ble drept og 50 såret, ifølge Irans Røde Halvmåne. Dette er ikke bekreftet av USA.
– Satan
Mohammad Bagher Ghalibaf, Irans sjefforhandler og president i nasjonalforsamlingen i Teheran, kaller USA «Satan» i en melding på X. Han viser blant annet til angrepet som skal ha rammet bryllupet, og angrepet der over 120 barn ble drept ved en skole i byen Minab i slutten av februar.
En talsmann for USAs Midtøsten-kommando sier USA – i motsetning til Revolusjonsgarden – aldri retter angrep mot sivile.