Verden
Iran har svart USA – vil først ha slutt på krigshandlingene
Iran har svart på USAs forslag til fredsløsning, melder iranske medier. Ifølge dem vil Iran først ha slutt på krigen og deretter forhandle om sitt atomprogram.
Svaret er blitt sendt via meklerlandet Pakistan. I det iranske tekstutkastet vektlegges behovet for å få en slutt på krigen på alle fronter, særlig i Libanon, melder den statlige kringkasteren Irib søndag.
I tillegg prioriterer Iran angivelig sikkerhet for skipsfart. Iranerne ser for seg at samtaler om landets atomprogram og andre vanskelige saker kan vente til det er satt punktum for krigshandlingene, melder nyhetsbyrået Irna.
Tente et håp
USAs forslag til løsning på konflikten med Iran ble først omtalt av amerikanske medier onsdag. En talsmann for Irans utenriksdepartement bekreftet at de var i gang med å vurdere en 14-punkts plan.
Utviklingen tente et håp om at en fredserklæring kunne være innen rekkevidde.
– Det virker som begge parter har en motivasjon om å bli enige, sa Norges utenriksminister Espen Barth Eide (Ap), som beskrev seg selv som «moderat optimist».
Utkast til erklæring
Ifølge det amerikanske nyhetsnettstedet Axios omfattet det amerikanske forslaget et utkast til en forholdsvis kort erklæring om å avslutte krigen.
I utkastet var angivelig et punkt om at både Iran og USA skal oppheve sine restriksjoner i Hormuzstredet.
Amerikanerne ser for seg at USA og Iran deretter skal forhandle både om Hormuzstredet, Irans atomprogram og USAs sanksjoner mot Iran over en periode på 30 dager, ifølge Axios.
Brudd på våpenhvilen
Etter at USA og Israel gikk til krig mot Iran i slutten av februar, ble en våpenhvile inngått i starten av april.
Den er blitt brutt en rekke ganger, og flere land rundt Persiabukta meldte søndag om droneangrep. En brann ble utløst da en drone traff et skip utenfor kysten av Qatar, opplyser myndighetene der.
Hvem som sto bak dette angrepet, er foreløpig uklart.
Tross våpenhvilen er det fortsatt svært få skip som kommer seg gjennom Hormuzstredet. Situasjonen her presser opp prisene på olje, gass og andre viktige varer over store deler av verden.