Verden
Iran anklager Trump for «skjødesløst militært eventyr» etter nye angrep under forhandlingene
Hver gang en diplomatisk løsning er på bordet, velger USA å begi seg ut på et militært eventyr, ifølge Irans utenriksminister, som lover å ikke vike for press
Samtidig som USA hadde avkrevd et iransk svar innen fredag på det siste forslaget til fredsløsning, gikk amerikanske jagerfly til nye angrep på iranske tankskip utenfor kysten av Iran.
Det skjedde etter at Iran anklaget USA for brudd på våpenhvilen natten før, hvorpå USAs president Donald Trump sa at våpenhvilen holder.
– Hver gang en diplomatisk løsning er på bordet, velger USA et skjødesløst militært eventyr, skriver Irans utenriksminister Abbas Araghchi på X.
– Uansett hva som er årsaken, er utfallet det samme: Iran bøyer aldri av for press, tilføyer han og hevder at Iran har et langt større lager av raketter enn de hadde før krigen brøt ut.
Fredag kveld opplyser det iranske militæret at trefningene med amerikanske krigsskip i Hormuzstredet har tatt slutt og at situasjonen nå er «under kontroll». Det melder nyhetsbyrået Tasnim, som har nære bånd til den iranske Revolusjonsgarden.
Nye trefninger
Få timer tidligere meldte iranske medier om nye «sporadiske trefninger» med amerikanske styrker i Hormuzstredet.
– I løpet av den siste timen har det vært sporadiske sammenstøt mellom iranske væpnede styrker og amerikanske fartøy i Hormuzstredet, meldte nyhetsbyrået Fars.
Meldingene kom samtidig som USA ventet på et iransk svar på det siste forslaget til en fredsavtale.
– Vi får se hva svaret innebærer. Håpet er at det er noe som kan føre til en seriøs forhandlingsprosess, sa USAs utenriksminister Marco Rubio til pressen i Roma fredag.
– Grovt våpenhvilebrudd
De to iranske skipene ble ifølge USA angrepet med jagerfly og satt ut av drift da de forsøkte å seile inn til en iransk havn i Omanbukta i et forsøk på å bryte USAs blokade av iranske havner.
Centcom, som er det amerikanske militærets Midtøsten-kommando, opplyser at de har satt til sammen tre Iran-flaggede oljetankere ut av spill siden onsdag. Ingen av skipene er lenger på vei til Iran, heter det.
De forente arabiske emirater anklaget fredag Iran for å ha angrepet på nytt. Tre personer ble skadet i et iransk angrep med to raketter og tre droner, ifølge forsvarsdepartementet, som ikke oppgir hvor angrepet skjedde eller andre detaljer. Iran har ikke kommentert meldingene om disse angrepene.
Tidligere fredag anklaget Iran USA for grove brudd på våpenhvilen etter trefninger kvelden før.
– Handlingene utført i går kveld var både et grovt brudd på folkeretten og et brudd på våpenhvilen, sier utenriksdepartementets talsmann Esmaeil Baqaei ifølge det iranske nyhetsbyrået Isna.
– Samtidig påførte landets forsvarere fienden et kraftig slag og drev tilbake fiendens aggresjon med full styrke, tilføyer Baqaei.
Økt håp om fredsløsning
USA gikk sammen med Israel til angrepskrig mot Iran 28. februar. Tusenvis av mennesker ble drept, blant dem over 150 elever i et amerikansk angrep mot en jenteskole på krigens første dag. I ukene som fulgte, slapp USA og Israel titusenvis av bomber over sivile, militære og politiske mål.
Iran svarte med omfattende rakett- og droneangrep mot mål i Israel og i USA-allierte arabiske naboland – og en blokade av det strategisk viktige Hormuzstredet.
Etter at en midlertidig våpenhvile trådte i kraft 8. april, har USA i tillegg innført en blokade av iransk oljeeksport, noe som har ført til ytterligere press på prisene.
Forhandlinger om en varig våpenhvile har så langt ikke ført fram, men onsdag denne uka ble det meldt at USA hadde lagt fram et forslag til fredsløsning som vurderes av Iran.
Qatars leder i Washington
Statsministeren i Qatar, som tidligere har spilt en viktig meklerrolle i konflikter, ankom fredag Washington for å diskutere Iran med USAs visepresident J.D. Vance, ifølge en ikke navngitt kilde med kjennskap til saken.
Sheikh Mohammed bin Abdulrahman Al Thani har planer om å snakke med Vance særlig om markedene for flytende naturgass (LNG) og regional stabilitet, opplyser kilden til nyhetsbyråene AFP og Reuters.
Qatar har ikke spilt noen direkte meklerrolle i forhandlingene etter at USA sammen med Israel gikk til angrepskrig mot Iran 28. februar. Men myndighetene i Qatar har kontakt med partene og bidrar gjennom nær kontakt med pakistanske meklere, ifølge statsminister Al Thani. Han sa torsdag til nyhetsnettstedet Al Araby Al-Jadeed at det er framgang i forhandlingene og at sannsynligheten er høy for en diplomatisk løsning på konflikten.
Qatar er en av verdens største gassprodusenter og deler verdens største gassfelt, South Pars, med Iran. Qatar huser USAs største militærbase i Midtøsten, flybasen Al Udeid, som iranerne har angrepet som svar på amerikanske angrep mot Iran. Basen huser også store deler av det qatarske luftvåpenet.