Ingen Emmy-pris til norsk-samiske «Oro jaska – Hold kjeft»
Den norsk-samiske ungdomsserien «Oro jaska – Hold kjeft» nådde ikke opp under den internasjonale Emmy-prisutdelingen. Serien var nominert i kategorien «Kids: Live-Action».
Siste
-
Revolusjonsgarden i Iran avviser Netanyahu-påstand: – Rakettproduksjonen fortsetter
-
Israel har angrepet flere mål i Syria – første gang siden Iran-krigen startet
-
Ibsenprisen til scenekunstner og komponist Jaha Koo
-
Kommentatorer om Mette-Marit-intervjuet: – Svarer ikke konkret på et par av kjernespørsmålene
-
NRK om Mette-Marit-intervju: Begrenset til 20 minutter
En delegasjon på 18 personer hadde tatt turen til New York for å overvære prisutdelingen, men måtte se at prisen i kategorien «Kids: Live-Action», altså innspillinger for barn, gikk til «Fallen» fra Storbritannia.
De øvrige nominerte var «Luz» fra Brasil og «Prefects» fra Kenya.
De internasjonale Emmy-prisene deles ut til TV-program som er laget utenfor USA, og de nominerte programmene kommer fra 26 land.
Ungdomsserien «Oro jaska – Hold kjeft» av Silje Burgin-Borch og Vegard Bjørsmo er en dramaserie som tar opp tøffe temaer som overgrep, taushetskultur og skeiv kjærlighet – sett fra et ungt, samisk perspektiv. Serien er Burgin-Borchs første TV-serie, og det ble Emmy-nominasjon på første forsøk.
– At dette lille, sårbare, samiske prosjektet skulle få anerkjennelse på den aller største internasjonale arenaen for TV-produksjoner, er så stort at det nesten er umulig å beskrive med ord, sa serieskaper Silje Bürgin-Borch til NTB da nominasjonen ble kjent.
Serien er laget av Alfred Film og TV og Feelgood SFT for NRK, som viste den før jul i fjor.