Norge
Imam omtalte jøder som «aper» og «svin»
En imam ved en av de mest populære moskeene i Helsingborg i Skåne vekker oppsikt etter å ha omtalt jøder i svært nedlatende ordelag.
«Jøder er apens og grisens avkom», refererer Sveriges Radio fra den kontroversielle talen.
De rasistiske uttalelsene skal ha kommet i forbindelse med en antiisraelsk demonstrasjon i Helsingborg i slutten av juli.
Demonstrasjonen ble arrangert som en protest mot at Israel hadde stengt av og innført strenge sikkerhetstiltak utenfor Aqsa-moskén ved Tempelhøyden i Jerusalem, noe som utløste sterke reaksjoner i den arabiske verden.
I Jerusalem kom det til kraftige sammenstøt hvor minst 100 mennesker ble såret. Noen dager senere fjernet israelske soldater de omstridte sperringene.
Les også:Omstridt imam får fortsette
«Ikke bruk parfyme. Ikke vis hud. Ikke ha det gøy.»
Imam i Kristiansand trekker seg
Politianmeldt
Moskeen hvor imamen Samir el Refai er tilknyttet regnes som en av de to mest besøkte i den sørsvenske byen med 125.000 innbyggere.
Nå er han politianmeldt for antisemittiske uttalelser.
I tillegg får han krass kritikk fra egne rekker.
– Jeg kan forstå at man sympatiserer med den palestinske saken, det gjør mange av oss. Likevel er det uheldig at man bruker et språk som er antisemittisk, sier Salahuddin Barakat, imam ved Islamakademiet i Malmö.
Samme mann er blitt trukket frem som eksempel på innflytelsesrike muslimer som spiller en positiv rolle i bekjempelsen av religiøs, voldsforherligende ekstremisme i Sverige.
Les også:Dansk imam anmeldes for oppfordring til drap på jøder
Forsvarets imam kritiseres for råd om tvangsekteskap
Imam uttalade sig antisemitiskt på demonstration - Nyheter (Ekot) | Sveriges Radio https://t.co/EJnkaxpkZ5— BOBBERGSTRAND (@Dollaaan)15. august 2017
– Talen ble holdt i affekt
Da Sveriges Radio konfronterer imamen Samir el Refai med sine støtende uttalelser, reagerer han slik:
– Så nøye dere er med detaljene i talen. Jeg husker ikke alt ettersom talen var improvisert, forklarer el Rafai. Han legger til at talen ble holdt «i affekt», og at han snakket spesielt til Israel og ekstremistiske jøder, og ikke «alle jøder i hele verden».
Imamen viser til at uttrykket han brukte tilhører dagligtalen i Midtøsten.
Nå lover han å være mer forsiktig med ordvalget.
Les også:Listhaug foran 500 muslimer: – Vi er fullstendig klar over at det finnes ulver i fåreklær
– Hareide sleiker imamer oppetter ryggen
juleideer fra kreative ideer