Politikk
Ikke fornøyd med det franske valgresultatet
Kreml og Russland skal ikke være spesielt fornøyd med resultatet i det franske valget.
Venstrealliansen Ny Folkefront (NPF) vant valget i Frankrike, og Marine Le Pens Nasjonal Samling ble det tredje største partiet. Dette var noe helt annet en det Russland håpet på.
Ifølge Politico skal Russlands håp om å forbedre forholdet til Frankrike blitt knust av valgresultatet.
Talsperson for Kreml, Dimitrij Peskov, sier at en seier til politiske krefter som vil anstrenge seg for å gjenoppbygge bilaterale forhold er bra for Russland.
– Men vi ser ikke en slik politisk vilje hos noen, så vi har ikke forhåpninger eller illusjoner i denne forbindelse, sier Peskov. Og tror ikke på et forbedret samarbeid med Frankrike.
Se video: Viser russisk fulltreffer
Heiet på Le Pen
Før valget ble avgjort skal Russland ha hatt en klar favoritt til hvem de håpet skulle bli valgets vinner. Nemlig Marine Le Pens ytre-høyre parti, Nasjonal Samling.
– Folket i Frankrike søker en suveren utenrikspolitikk som tjener deres nasjonale interesser og et brudd med diktatet fra Washington og Brussel, skal det russiske utenriksdepartementet skrevet på sosiale medier, og lagt med et bilde av Le Pen, skriver Politico.
Peskov skal ha uttalt at det var uforutsigbart hvordan de franske innbyggerne skulle stemme. Men at Russland skulle følge med på resultater med full interesse.
Valgresultatet i Frankrike kom som en bombe og valget hadde en rekordhøy valgdeltakelse.
Anklaget som Putin-vennlig
Nasjonal Samling og Le Pen har fått flere anklagelser og kritikk for sine uttalelser og tilknytninger til Vladimir Putin og Russland.
Nasjonal Samling tok på seg et lån på 9 millioner euro fra en russisk bank for å hjelpe til med å finansiere kampanjen for lokalvalget i 2014, noe som skapte reaksjoner.
Le Pen har også blitt anklaget for å være Putin-vennlig. President Emmanuel Macron sa i en debatt i 2022 at Le Pen «er avhengig av herr Putin», med henvisning til et banklån på ni millioner euro som Le Pens parti mottok i 2014.
Ifølge Politico har Le Pen ved flere tidligere anledninger uttalt seg kritisk til sanksjonene mot Russland.