Hundrevis av studenter ble drept – nå er Bangladeshs avsatte leder tiltalt
Bangladeshs eksstatsminister Sheikh Hasina er tiltalt for forbrytelser mot menneskeheten etter at hundrevis av demonstranter ble drept i fjor sommer.
Hasina gikk av og flyktet til India 5. august i fjor, kort tid før boligen hennes ble stormet av hundrevis av demonstranter.
En spesialdomstol tok torsdag ut tiltale mot Hasina i forbindelse med at flere hundre studenter ble drept mens de demonstrerte i fjor sommer. Perioden er blitt beskrevet som den mest blodige i Bangladeshs historie siden landet ble uavhengig i 1971.
Ettersom hun har flyktet fra landet, blir hun stilt for retten in absentia. Det samme gjelder tidligere innenriksminister Asaduzzaman Khan, som også befinner seg i utlandet. I tillegg er det tatt ut tiltale mot landets tidligere politisjef Chowdhury Abdullah Al-Mamun.
Rettssaken ble innledet 5. juni, og domstolen har bedt Hasina om å møte.
Landets nåværende regjeringsleder, fredsprisvinner Muhammad Yunus, har også bedt India om å utlevere Hasina, men uten å få svar.
Khan befinner seg muligens også i India, mens den tidligere politisjefen er pågrepet og var til stede i retten torsdag da tiltalen ble kunngjort. Han har erkjent skyld og varslet at han senere vil komme med en uttalelse som støtter påtalemyndigheten.