Politikk

Høyre reagerer på regjeringens dagligvaretiltak

– Et pressestunt som verken vil gi forbrukerne lavere priser eller bedre utvalg.

Nikolai Astrup er ikke overbevist over regjeringens nye tiltak.
Publisert Sist oppdatert

Mandag la regjeringen frem nye dagligvaretiltak. De ber Forbrukertilsynet se på kjedenes fordelsprogrammer.

– Økte priser på mat er noe husholdningene merker på lommeboka hver eneste dag. Tøffere konkurranse i dagligvarebransjen vil kunne bidra til at vi forbrukere får bedre utvalg, og at prisveksten på mat går ned. Derfor vil regjeringen bedre konkurransen i bransjen gjennom flere nye tiltak, sier statsminister Jonas Gahr Støre.

Høyres næringspolitiske talsperson Nikolai Astrup reagerer på tiltakene.

– Dette er et pressestunt som verken vil gi forbrukerne lavere priser eller bedre utvalg. Regjeringen har åpenbart et behov for å fremstå handlekraftige noen få måneder før valget, men de luftige visjonene Støre presenterer har marginal betydning for folks lommebok, sier han til ABC Nyheter.

Dagligvarekjedene Coop Extra og Kiwi har butikker side om side på Sætre Nærsenter i Asker. Regjeringen mener at konkurransen mellom dagligvareaktørene er for dårlig, og at dette gir høyere priser til forbrukerne. Foto: Stian Lysberg Solum / NTB
Dagligvarekjedene Coop Extra og Kiwi har butikker side om side på Sætre Nærsenter i Asker. Regjeringen mener at konkurransen mellom dagligvareaktørene er for dårlig, og at dette gir høyere priser til forbrukerne.

Dette skal tiltakene gi

Regjeringens nye tiltak skal gi bedre prisinformasjon til forbrukerne, god tilgang til butikklokaler, bedre handelsskikk i dagligvarebransjen og mer åpenhet i verdikjeden for mat.

Støre og regjeringen vil nå blant annet gå løs på butikkenes fordelsprogrammer, og ber da Forbrukertilsynet ta tak i dette.

– Det er to år siden Jan Christian Vestre lanserte en 10-punktsplan for dagligvarebransjen. I stedet for å følge opp sin egen plan, har regjeringen brukt tiden på å lage en 4-punktsplan uten konkrete tiltak. Det sier egentlig sitt om regjeringens innsats for norske forbrukere, sier Astrup.

Se video: Brukt-shopping med MDG-politiker Une Bastholm

– En klassisk skinnprosess

Fredag skal statsministeren møte flere av dagligvareaktørene, og ifølge E24 kan det komme nye tiltak etter dette møtet.

– Støre har bedt om møte med en rekke av de store aktørene i dagligvarekjeden, men velger likevel å presentere tiltakene først og ha møtene etterpå. Det viser at dette er en klassisk skinnprosess, sier Astrup.

Astrup og Høyre vil at folk flest skal få lavere priser og bedre utvalg i matbutikkene.

– Da må vi ha åpenhet og god konkurranse i hele verdikjeden, vurdere lettelser i importvernet for enkelte varer og fornye landbrukspolitikken. Høyre har for eksempel foreslått å senke tollsatsene på matvarer som ikke konkurrerer med norsk landbruk, men Arbeiderpartiet og Senterpartiet ville ikke være med på det, sier han til ABC Nyheter.

Forbrukerrådet bifaller regjeringens grep

Leder i Forbrukerrådet Inger Lise Blyverket syns regjeringens varslede tiltak er gode, ifølge NTB.

– Forbrukerrådet har jobbet i mange år for å bedre konkurransen i et marked ingen forbrukere kan velge bort. Tiltakene regjeringen foreslår er gode, og vil bidra til å styrke konkurransen og gjøre det lettere for forbrukerne å ta informerte valg, sier Blyverket mandag ettermiddag.

Hun syntes særlig at man vil kartlegge hvordan de ulike fordelsprogrammene påvirker muligheten til å orientere seg i markedet, er et godt tiltak.

– Vi mener imidlertid at vi trenger mer kraftfulle forslag enn for eksempel at avtaler om hylleplass skal gjøres skriftlig, når andre land som Storbritannia og New Zealand allerede har forbud om betaling for hylleplass, sier forbrukerrådet.