Høiby konfrontert med Haukland-meldinger: – Ugrei måte å snakke på
Tekstmeldinger som er blitt sendt mellom Marius Borg Høiby og Nora Haukland, ble tema da rettssaken mot 29-åringen fortsatte torsdag.
Siste
-
«Affeksjonsverdi» får Filmkritikerprisen
-
Hoggormen er her – oppfordrer hundeeiere til å være oppmerksomme
-
Børge Brende går av som sjef for Verdens økonomiske forum etter Epstein-kontakt
-
Høiby langet ut mot lekkasjer: – Mistet alle vennene mine
-
Svensk TV4: Trussel mot energisystemene i alle nordiske land
Bistandsadvokat Heidi Reisvang begynte med å lese opp en rekke meldinger mellom 29-åringen og Haukland der han omtaler henne svært nedlatende, blant annet «hold kjeft din jævla cunt» og «satan du er dum».
– Det er åpenbart at det er skrevet i affekt, sa Høiby.
– Kan det ha gått inn på henne?
– Nei, egentlig ikke. Vi skrek fram og tilbake som dette ofte.
– Det er ganske mange eksempler her på at du sier stygge ting til Haukland. Hva tenker du i retrospekt?
– Jeg tenker jo at det er en ugrei måte å snakke til hverandre på, men jeg gjentar at det her er toveis kommunikasjon.
Kunne være hardhendt
Tirsdag og onsdag har Nora Haukland og Høiby fortalt vidt forskjellige versjoner av hvordan forholdet mellom de to var. Influenseren mener hun levde i et fryktregime og ble utsatt for en rekke voldshandlinger, noe Høiby avviser.
29-åringen sa imidlertid i retten onsdag at han kunne være sjalu og bli veldig sint og hardhendt, og at han «sikkert ved noen anledninger har klappet til henne».
– Det har skjedd ved flere anledninger at jeg har skreket henne i ansiktet. Det har vært utallige anledninger der hun har gjort det samme. Det er ikke slik at jeg har vært en stor mann som har skreket henne i ansiktet hele tiden, og at hun er liten, som hun har forklart, sa han.
Høiby er tiltalt for mishandling i nære relasjoner mot Haukland, noe han nekter straffskyld for. Paret var sammen i over ett år fra rundt april 2022 til juli 2023.
– Aldri sett Noras redsel
Høibys forsvarere trakk også fram utvekslinger av meldinger mellom Haukland og Høiby. Lange serier med meldinger av til dels svært privat og seksualisert karakter, men uten tegn til ukvemsord eller konflikt, ble lest opp av advokatene.
Høiby avviste at han noen gang hadde sett den redselen som Haukland sa hun hadde hatt i store deler av forholdet.
– Den redselen som er blitt nevnt her gang på gang. Den har jeg aldri opplevd, svarte Høiby på forsvarer Ellen Holager Andenæs' spørsmål.
Ikke bra nok
Det var imidlertid en utfordring mellom dem at han ikke ville ta en mer offentlig rolle, være med i en realityserie eller delta i offentlige sammenhenger. I retten sa Høiby at hans ønske om å fortsette å jobbe som motorsykkelmekaniker, ikke skal ha vært fint nok for Haukland.
– Som motorsykkelmekaniker, så tjener man ikke så godt. Hun tjente veldig mye på å gjøre veldig lite, sa Høiby.
Marius Borg Høiby har erkjent at han ved flere anledninger har grepet tak i Haukland og skreket til henne i påsyn av andre. Han mente derimot ikke at den kjente influenseren ble flau av slike opptrinn, slik han selv hadde blitt etter at hun en gang skal ha slått til ham på et utested.
– Nora lever av oppmerksomhet, og all PR er god PR i den bransjen, svarte Høiby.
Avviser påstand om Netflix-avtale
Da retten ble satt torsdag, ba Høiby om ordet og sa at han hadde fått informasjon om at Haukland hadde skrevet en avtale med Netflix, og at hun hadde fått 4 millioner kroner.
Hauklands manager, Rebecca Goodchild, avviser opplysningene.
– Det stemmer ikke, skriver hun i en SMS til VG.
Influensere inntar vitneboksen
Påtalemyndigheten mener kronprinsessens sønn utsatte Haukland for et fryktregime og har trukket fram en rekke hendelser de mener beviser vold, trusler og manipulering i forholdet mellom de to.
De neste dagene møter ulike vitner i retten for å kaste lys over hvordan forholdet mellom de to var, og for å si det de vet om de ulike voldshendelsene Haukland skal ha blitt utsatt for.
Blant dem som skal forklare seg, er Sofie Steen Isachsen, bedre kjent som Sophie Elise. Influenseren er en nær venninne av Nora Haukland, og hun møter etter planen i retten torsdag ettermiddag.