Hjelpetelefon og chat får 30 millioner kroner, foreslår regjeringen
Hjelpetelefoner og chattetjeneste styrkes med 30 millioner kroner i regjeringens forslag til statsbudsjett.
Det kunngjorde statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) da han besøkte Kirkens SOS fredag i forbindelse med verdensdagen for psykisk helse.
Antall selvmord i Norge har ligget stabilt lenge, men har økt noe de siste årene. Selv om årsakene er sammensatte, påpeker Støre at lavterskeltilbudet som hjelpetelefoner og chattetjenester er et sted mange oppsøker for å prate og få hjelp. Dette kan folk gjøre hjemmefra og helt anonymt.
– Dette er støtte til disse telefonene og chattetjenestene som frivilligheten driver. Det er for å styrke deres kapasitet, sier Støre til NTB.
I statsbudsjettet settes det av ytterligere 30 millioner kroner, slik at tilskuddsordningene økes til 160,5 millioner kroner totalt, røpet Støre i budsjettlekkasjen.
Pengene fordele på 15 millioner kroner på hjelpetelefon og chattetjeneste innen psykisk helse, rus- og voldstematikk og 15 millioner kroner til samtale- og mestringstilbud innen for de samme områdene.