Hauklands mor: – Jeg synes Nora var veldig mutt

Nora Hauklands mor og stefar syntes hun endret seg i løpet av forholdet med Marius Borg Høiby.

Politiadvokat Andreas Kruszewski spurte ut Nora Hauklands mor og stefar i retten fredag.
Publisert Sist oppdatert

– Jeg synes jo Nora var veldig mutt. Hun virket ikke så glad. Hun sa ikke så mye og pratet ikke så mye om det, forklarte Hauklands mor i Oslo tingrett fredag.

Både hun og Hauklands stefar var kalt inn som vitner i rettssaken mot Høiby. Han er tiltalt for mishandling i nære relasjoner mot Haukland, noe han nekter straffskyld for.

Ifølge både moren og stefaren oppfattet de forholdet som bra i starten, og de forklarte at Haukland ikke fortalte om at hun var blitt utsatt for vold før etter at det var slutt mellom dem.

Ødelagte ting

– God stemning? spurte politiadvokat Andreas Kruszewski da stefaren vitnet.

– Ja, ikke bestandig, men veldig ofte, ja, var svaret fra stefaren, som forklarte at de begynte å bekymre seg etter hvert.

– Nora var ikke i så veldig godt humør bestandig.

Moren fortalte at hun på besøk i leiligheten til Haukland i etterkant av bruddet så en ødelagt skapdør og en baderomsdør som var trykket inn og fått låsen ødelagt.

– Da tenkte jeg at: Så bra Nora har gjort det slutt. Fordi hun ikke hadde det bra.

Stefaren forklarte at han satte de ødelagte tingene i leiligheten til Haukland i sammenheng med en baderomsflis hjemme hos dem, som han etter et besøk av paret hadde oppdaget var ødelagt.

– Skjedd flere ganger

Moren forklarte at Haukland fortalte henne at Høiby kunne «gå amok», og at hun oppfattet at Haukland ble redd av det.

– Jeg oppfattet at det hadde skjedd flere ganger.

Stefaren fikk spørsmål om han hadde sett noen skader eller merker på Haukland.

– Nei, men hun er jo veldig god til å sminke seg, var svaret.

Høiby har forklart at han i forholdet kunne være sjalu og bli veldig sint og hardhendt, men han nekter for at Haukland skal ha vært redd for ham.