Verden
Hamas: Gisler kan komme til å bli drept hvis Israel gjenopptar krigen
Få timer etter at Donald Trump truet med at Gazas befolkning kommer til å dø hvis ikke gislene slippes fri, advarer Hamas om at gisler kan komme til å bli drept hvis Israel angriper igjen.
– Enhver opptrapping av krigen mot det palestinske folket, kan føre til at en rekke av de som fortsatt holdes fanget i Gaza, blir drept, sier Hamas' talsmann Abu Obaida i en videoinnspilt tale, som ble offentliggjort torsdag.
Han holder Israel ansvarlig både for at gisler har dødd i fangenskap, og for å bryte våpenhvileavtalen.
Ifølge israelske opplysninger holdes fortsatt 24 personer fanget på Gazastripen i tillegg til levningene av 35 døde personer.
Torsdag skrev Trump et innlegg der han truer Gazas befolkning hvis ikke gislene slippes fri.
– Og til folket i Gaza: En vakker framtid venter, men ikke hvis dere holder gisler. Hvis dere gjør det, er dere DØDE! skrev Trump på Truth Social.
Hamas reagerte med å si at Trumps trusler gjør tingene mer komplisert når det gjelder våpenhvileavtalen, og at de oppmuntrer Israel til å bryte løftene sine.
Israel har ikke villet forhandle fram en ny fase i våpenhvileavtalen i tråd med hva Israel og Hamas avtalte i januar. Den første fasen utløp for snart en uke siden, og Israel krever nå at Hamas forlenger den første fasen og frigir alle gislene uten at israelske soldater trekker seg ut av Gazastripen. De krever også at Hamas gir fra seg alle våpen.