Politikk

Hagen raser mot romleir-planer i Oslo

Byrådet i Oslo skal ha konkrete planer om å etablere en egen romleir i hovedstaden. Dette faller Carl I. Hagen tungt for brystet.

Carl I. Hagen
Publisert Sist oppdatert

– Det kommer til å gå helt galt. Jeg tror mange vil oppleve ubehag ved å finne tiggere på hvert eneste gatehjørne. Dette vil endre måten Oslo fremstår overfor turister, og det vil gjøre det mindre trivelig for innbyggerne i byen, sier Hagen til TV2.

I går avslørte TV-kanalen byrådets til nå ukjente planer, som skal være godkjent av SV, Miljøpartiet De Grønne og Arbeiderpartiet. Målet er å stanse forsøplingen av parker og friområder.

Les også: Vurderer å bygge romleir i Oslo

Campingplass med dusjer

Partiene ønsker derfor å legge til rette for en kommunal campingplass med inntil ti dusjer for å løse den «sesongbetonte tilreisingen, samt å dekke behovet for økt kapasitet på dusj- og sanitærmuligheter».

Nå reagerer Frp-nestor Carl I. Hagen på lekkasjene.

– Bare at byrådet har tenkt tanken viser en totalt mangel på forståelse for situasjonen, mener Hagen, som tror dette vil bidra til å øke tilstrømmingen av romfolk til hovedstaden.

Les også: Fraråder å gi penger til tiggere og å gi tilreisende rombarn skolegang

Byrådsleder avviser

Byrådsleder Raymond Johansen (Ap) Foto: Terje Pedersen / NTB scanpix
Byrådsleder Raymond Johansen (Ap)

Byrådsleder i Oslo, Raymond Johansen (Ap), avviser imidlertid overfor TV2 at det er aktuelt å bygge en egen romleir i Oslo.

Det til tross for at TV2 sitter på brevet, som er sendt fra byrådsavdelingen for miljø- og samferdsel til Bymiljøetaten, hvor det konkreteriseres at en slik leir må bygges på en av kommunens ubebygde tomter, og at leiren kan driftes av kommunen eller en privat aktør.

Les også: Politiet: – Ikke gi tiggere kvitteringen hvis du kjøper mat til dem

Ikke for høy standard

«Standarden bør ikke være så høy at tilbudet konkurrerer med private campingplasser, heter det i brevet.

Ifølge TV2 ber byrådet administrasjonen om vurdere fire tiltak: Bedre koordinering mellom aktører og offentlige etater, bedre koordinering når leire ryddes, flere offentlige toaletter og egen campingplass for romfolk.

Miljøbyråd Lan Marie Berg Nguyen (MDG) har så langt ikke kommentert saken.

Hvor i Oslo en slik leir er tenkt bygd står det imidlertid ingenting om.