Gode anmeldelser for Knausgård-opera etter verdenspremieren
Anmeldere roser en finsk operaoppsetning, sunget på svensk, av Karl Ove Knausgårds 2020-roman «Morgenstjernen», som hadde verdenspremiere denne uken.
SE SISTE NYHETSVIDEO
Siste
-
WHO ber om en milliard dollar til helsekriser
-
Filminstituttet med ny strategiplan: – Ved et vendepunkt
-
Politiet: Melding om mulig trafikkulykke i Oslo – livreddende tiltak iverksatt
-
Utvalg: Et skatteforlik bør inneholde forbedringer i formuesskatten
-
Svensk professor: «Apokalypse» for Europa hvis USA kobler ut teknologien
Bak «Morgonstjärnan» står finlandssvenske Sebastian Fagerlund (musikk) og Gunilla Hemming (libretto). Kunstnerduoen har tidligere laget opera av Ingmar Bergmans «Høstsonaten» i Malmö.
30. januar var det urpremieren for operaversjonen av Knausgård-boken på den finske nasjonaloperaen i regi av briten Thomas de Mallet Burgess.
Dypt grepet
SVTs anmelder er «dypt grepet» av oppsetningen, som beskrives som «suggestiv» – der den skildrer to unormalt hete sommerdager i Bergen – og håper den settes opp i Sverige. Særlig trekkes Fagerlunds musikk fram med sine Wagnerske tonespråk.
Den finske kringkasteren Yle skriver at handlingen «tar sin tid før den løfter». Men når det skjer, «skapes det magi» og forestillingen «lyser».
«Låter virkelig Knausgård så symfonisk og storslagent?», spør Expressens anmelders retorisk, mens Hufvudstadsbladet kaller resultatet for «totalkunst». En rekke finske aviser gir også tommel opp, ifølge operaens sosiale medier.
Utenlands konkluderer operanettstedet Opera Now med «et ubestridelig kraftfullt teaterstykke, med en uvanlig rik ny musikk» og liker særlig grepet med barnekor.
En som imidlertid ikke er fornøyd er nettstedet Bachtrack, som gir to av fem stjerner. Anmelderen – som ikke har lest boken – kaller oppsetningen «en serie vignetter som vagt antyder menneskets søken etter mening og isolasjonen i det menneskelige sinn».
Første Knaus-opera
– «Morgenstjernens» fortelling om hvordan en uforklarlig og mystisk verden kolliderer med det moderne samfunnet har inspirert meg enormt, uttaler tonesetter Sebastian Fagerlund, som mener Knausgårds fortelling om frykt, nysgjerrighet, usikkerhet, sinne og kjærlighet er evig:
– Den får oss til å betrakte oss selv, og skildrer samfunnet vårt og livet på en dyp og kraftfull måte.
Helsingforsoperaen spiller «Morgonstjärnan» fram til 10. mars i 12 forestillinger. Dette er første opera basert på en av Knausgårds bøker.