Verden

Gazas grenseovergang i Rafah er åpnet, melder egyptiske medier

Grenseovergangen i Rafah mellom Gazastripen og Egypt er åpen for første gang siden Israel stengte den da de gikk til krig mot Iran, ifølge egyptiske medier.

Publisert Sist oppdatert

SE SISTE NYHETSVIDEO

Al-Qahera News, som har tette bånd til Egypts etterretningstjenester, melder torsdag morgen at grenseovergangen er gjenåpnet «i begge retninger».

Grenseovergangen er den eneste veiforbindelsen mellom Gazastripen og omverdenen som ikke går via Israel.

Al-Qahera viser bilder av et lite antall palestinere, blant dem folk som har fått medisinsk behandling i Egypt, som forbereder seg på å krysse grensa inn til Gaza. Bildene viser også flere ambulanser som venter på å motta palestinske pasienter på vei ut av Gaza.

28. februar gikk Israel og USA til angrepskrig mot Iran. Samtidig stengte Israel igjen Rafah-overgangen.

Den hadde da blitt gjenåpnet for personer 2. februar, nesten to år etter at israelske styrker tok kontroll over området i krigen mot Hamas.

Stengingen av Rafah-overgangen har hindret medisinsk evakuering av palestinere ut av Gaza og hatt store konsekvenser for humanitære leveranser til Gaza. 1,6 millioner mennesker på Gazastripen – 77 prosent av befolkningen – står ifølge FN overfor ekstrem matmangel.