Verden

G7-landene stiller seg bak Bidens fredsplan for Gazastripen – arabiske land også positive

G7-landenes ledere uttrykker full støtte til USAs president Joe Bidens våpenhvileforslag for Gazastripen og oppfordrer Hamas til å godkjenne forslaget.

Palestinere leter gjennom ruinene etter et israelsk luftangrep mot Khan Younis sør på Gazastripen. G7 og flere arabiske land uttrykker støtte til Biden-administrasjonens våpenhvileforslag for Gazastripen. Foto: Jehad Alshrafi / AP / NTB
Publisert Sist oppdatert

Avtalen «vil føre til en umiddelbar våpenhvile i Gaza, løslatelse av alle gisler, en betydelig og vedvarende økning i humanitærhjelp for distribuering i hele Gaza og en varig slutt på krisen, med Israels sikkerhetsinteresser og sikkerheten til sivile på Gazastripen ivaretatt», heter det i en uttalelse.

Også utenriksministre fra flere arabiske land er positive til forslaget, ifølge Saudi-Arabias statlige nyhetsbyrå SPA. Utenriksministrene fra Saudi-Arabia, Jordan, De forente arabiske emirater, Qatar og Egypt sier at det er viktig å behandle forslaget på «seriøst og positivt» vis, ifølge SPA.

De møttes virtuelt for å diskutere våpenhvileforslaget og også USA, Qatar og Egypts mekling for å sikre en avtale der israelske gisler utveksles med palestinske fanger i en avtale som kan føre til en permanent våpenhvile og tilstrekkelig nødhjelpstilgang, skriver SPA.

USAs FN-ambassadør Linda Thomas-Greenfield sa mandag at USA vil be Sikkerhetsrådet om å vedta en resolusjon som tar til orde for å innføre våpenhvileforslaget.