Verden

G7 krever at UNRWA får jobbe uhindret i Gaza

G7-landenes regjeringssjefer mener UNRWA og andre FN-organer må få drive nødhjelpsarbeid uten hindringer i Gaza.

EU-president Charles Michel, Tysklands statsminister Olaf Scholz, Canadas statsminister Justin Trudeau, Frankrikes president Emmanuel Macron, Italias statsminister Giorgia Meloni, USAs president Joe Biden, Japans statsminister Fumio Kishida, Storbritannias statsminister Rishi Sunak og EU-kommisjonens president Ursula von der Leyen på G7-toppmøtet i Borgo Egnazia i Italia torsdag.
Publisert Sist oppdatert

– Vi er enige om at det er kritisk at UNRWA og andre FN-organisasjoner og distribusjonsnettverk er fullt ut i stand til å levere hjelp til dem som trenger det mest, heter det i en uttalelse fra G7-toppmøtet i Italia som ble avsluttet lørdag.

G7-lederne ber videre alle parter tilrettelegge for «rask og uhindret passasje av nødhjelp til sivile i nød» i Gaza, spesielt kvinner og barn.

UNRWA er beskrevet som ryggraden i nødhjelpsarbeidet i Gaza og koordinerer nesten all humanitærhjelp til det palestinske området. Organisasjonen har vært i dyp krise siden januar. Da stanset USA og en rekke andre land støtte som følge av beskyldninger fra Israel om at tolv av UNRWAs 13.000 Gaza-ansatte medvirket til angrepet mot Israel 7. oktober.

Israel har ennå ikke lagt fram bevis for påstandene.

G7-landene har også stilt seg bak Bidens våpenhvileforslag, som fikk støtte i en resolusjon i FNs sikkerhetsråd mandag.

G7 består av verdens sju rikeste, demokratiske industriland – Frankrike, Japan, Tyskland, Storbritannia, USA, Italia og Canada. EU er i tillegg fast representant på toppmøtene.