Norge
Fugletittere oppdaget ny fugleart i Nordland
To fulgetittere gjorde en sjelden oppdagelse på fjelltur i Nordland: forbi dem fløy en munkegribb. Rovfuglen er kun blitt observert i Norge én gang tidligere.
– Det er dette vi fugletittere håper på og drømmer om, sier Atle Ivar Olsen til NRK.
Det var på en fjelltur over fjorden Skjomen i Narvik kommune at han og Magnhild Johansen gjorde en helt spesiell oppdagelse: På halvannen kilometers avstand fikk de øye på en stor, svart fugl med langt vingespenn.
Olsen var raskt oppe med kameraet og fikk tatt et bilde av fuglen. Sammen kom de frem til at det var en munkegribb de hadde sett.
Munkegribben hekker ikke i Norge og er en av de sjeldneste rovfuglene i Europa. Kun én er observert her til lands tidligere, men den var del av et forskningsprosjekt.
– Vi sjekket og ble klar over at munkegribben ville bli en ny offisiell vill art for Norge. Det er veldig spennende og artig, og noe de fleste fugletittere er opptatt av, sier Olsen til kanalen.
Andreas Gullberg i Norsk sjeldenhetskomite for fugl (NSKF) bekrefter at det er snakk om en munkegribb. Han kaller funnet oppsiktsvekkende.
– Dette er potensielt det første spontanfunnet i Norge, så den er ekstremt sjelden, sier Gullberg.
NSKF skal nå diskutere funnet, forteller han til NRK.