FT og Reuters: EU og USA nærmer seg avtale om toll på 15 prosent
EU og USA nærmer seg en handelsavtale som innebærer 15 prosent toll på europeiske varer, opplyser kilder til Financial Times (FT) og Reuters.
Siste
-
EU-kommisjonen skal undersøke om Google nedprioriterer nyhetsmedier
-
DNA-analyse: Hitler kan ha manglet en testikkel
-
Kreml: Ukraina må før eller siden forhandle med Russland
-
Pastasleiver kalles tilbake – mulige kreftfremkallende stoffer kan overføres til mat
-
Nupi: Vil bli dobbelt så dyrt for Europa om Russland vinner i Ukraina
Avisa FT siterer onsdag kveld «tre personer som er kjent med situasjonen». Kort tid senere siterer nyhetsbyrået Reuters to ikke navngitte EU-diplomater på samme opplysning.
Tollsatsen kan også omfatte biler, og rammeverket vil ligne på handelsavtalen som USA har inngått med Japan, ifølge Reuters' kilder.
Ifølge FTs kilder vil flere varer, blant dem fly, brennevin og medisinsk utstyr, bli unntatt tollen USA innfører.
Kildene opplyser videre at EU fortsetter planleggingen av gjengjeldelsestoll på amerikanske varer dersom det ikke oppnås enighet om en avtale innen 1. august.
Tysklands statsminister Friedrich Merz møtte onsdag kveld Frankrikes president Emmanuel Macron. Merz sier at han har hørt at det «kan ha blitt tatt beslutninger når det gjelder handel».
– I dag svarer vi på toll-offensiven som er igangsatt, med en besluttsomhet som vi deler: Å sørge for stabilitet og lavest mulig toll, sier Macron.
EUs handelskommissær Maros Sefcovic møtte onsdag USAs handelsminister Howard Lutnick for å drøfte tollsaken.
President Donald Trump sa tirsdag kveld til journalister i Det hvite hus at en avtale med EU ville komme på plass i løpet av onsdag.