Verden

Frykter umenneskelige forhold når Guantánamo skal huse migranter

Den beryktede amerikanske militærbasen Guantánamo Bay på Cuba skal fylles med «kriminelle ulovlige innvandrere». Det representerer en utvidelse, ikke noe nytt.

Solen går ned over Camp X-ray på Guantánamo Bay. Donald Trump sier han vil doble antall interneringsplasser på den amerikanske militærbasen på Cuba. F
Publisert Sist oppdatert

President Donald Trump har uttalt at han ønsker å sende 30.000 «kriminelle ulovlige innvandrere» til Guantánamo Bay.

I årene etter «krigen mot terror» plasserte amerikanske myndigheter hundrevis av personer som var mistenkt for å tilhøre terrornettverk, på Guantanamo.

Mange satt i årevis uten lov og dom, og flere ble torturert, ifølge nyhetsbyrået AFP. Flere presidenter har forsøkt å tømme Guantanamo, men det sitter fortsatt en lite antall personer igjen som USA ikke får noe land til å ta imot.

Sist uke sa president Donald Trump at han har beordret bygging av et interneringssenter som dobler kapasiteten umiddelbart. Her skal innvandrere uten lovlig opphold interneres.

Brukt til internering av flyktninger

Guantánamo Bay har i flere tiår også blitt brukt til å holde karibiske asylsøkere og flyktninger som har blitt tatt til sjøs. Innvandrere blir holdt i en annen del av basen enn den som brukes for terrorsiktede.

På 1990-tallet var det flere titusener cubanere og haitiere som ble internert under forsøk på å flykte fra hjemlandet. Mange ble sendt hjem etter å ha levd i teltleirer på Guantanamo i flere år.

Tiltakene Donald Trump lanserer, innebærer en betydelig utvidelse av det som kalles Guantanamo Migrant Operations Center (GMOC).

– Allerede umenneskelige forhold

The International Refugee Assistance Project (IRAP) arbeider for å engasjere jusstudenter og advokater til å jobbe for menneskerettigheter for flyktninger og omplasserte personer. Organisasjonen mener forholdene allerede er uholdbare på Guantánamo Bay.

– Migranter holdes under umenneskelige forhold. En utvidelse av anlegget vil være intet mindre enn katastrofalt, sier Deepa Alagesan i IRAP til AFP.

I en rapport fra september i fjor beskriver IRAP forholdene slik:

* Vann som ikke er til å drikke.

* Eksponering for åpen kloakk.

* Mangelfull skolegang og medisinsk behandling for barn.

* Kollektiv straff av internerte cubanske og haitiske flyktninger.

– Kan ikke sende tilbake

Donald Trump sier at Guantánamo Bay er et tøft sted å komme seg ut av. Han sier følgende om migrantene han tenker å sende til Guantanamo.

– Noen av dem er så farlige at vi ikke engang stoler på at hjemlandene kan holde dem. Vi ønsker ikke at de skal komme tilbake, sier presidenten.

Den amerikanske etaten for immigrasjon og tollhåndhevelse (ICE) har i dag finansiering for 41 500 interneringsplasser, ifølge den konservative tankesmia Heritage Foundation i Washington.

I en rapport fra Heritage Foundation heter det at militærfasiliteter som Guantanamo «kan spille en sentral rolle i håndteringen av internering og utvisning» – og at slike anlegg allerede har blitt brukt til dette formålet under tidligere administrasjoner, inkludert under Joe Biden.

Langvarig internering bryter med menneskerettighetene

Guantanamo er en avsidesliggende, lukket militærbase som den amerikanske regjeringen ifølge Human Rights tidligere har brukt for å omgå rettslige beskyttelser og offentlig granskning.

– Når interneringen blir langvarig og ubestemt og ikke knyttet til riktig tilsyn, bryter det med menneskerettighetene og kan til og med regnes som tortur, sier Bill Frelick, direktør for flyktninger og migranter i Human Rights Watch.

Han understreker overfor AFP at Trumps hensikt tilsynelatende er «å holde folk internt på ubestemt tid.» Ifølge Frelick finnes det noe spillerom under både nasjonal og folkerett for å holde migranter administrativt i korte perioder inntil de kan sendes tilbake til hjemlandene sine.

– Dersom de ikke kan returneres, blir det ikke lenger en legitim grunn for internering, og det blir vilkårlig, sier Frelick.

FN: Internering bør være siste utvei

FNs menneskerettighetskontor sa fredag at migranter kun bør interneres som en siste utvei, og bare under ekstraordinære omstendigheter.

Observatører mener at migranter på Guantanamo vil ha vanskelig for å få tilgang til juridisk bistand. Mange vil være legitime asylsøkere som etter amerikansk og folkerett har rett til å bo og arbeide i USA, mens asylsøknadene deres behandles.

Tusenvis av personer uten lovlig opphold har blitt arrestert siden Trumps tiltredelse 20. januar, inkludert noen som er mistenkt for kriminalitet. Et ukjent antall har blitt sendt tilbake til land som Colombia, Mexico, Guatemala, Brasil og andre. Trump har lovet å utvise «millioner.