Politikk
Frp vil senke aldersgrensen på sprit
Fremskrittspartiet vil at 18-åringer skal kunne handle sprit
– Er du 18 år og myndig kan du gjøre alt, foruten to ting: Kjøre lastebil og kjøpe sprit. Du kan gifte deg, ta opp gjeld, og styre et land, men du kan ikke ta en cognac til kaffen, sier nestleder i Frps programkomité, Harald Tom Nesvi, til VG.
I partiprogrammet som nå sendes ut på høring, foreslår partiet at alkohol og tobakk blir billigere og mer tilgjengelig.
I tillegg til å senke aldersgrensen, foreslår partiet å oppheve monopolet for omsetning av alkoholholdige drikker og fjerne reguleringen av åpnings- og skjenketider.
– Det er mulig at enkelte tror at vi lever helt isolert fra resten av verden, men jeg har ikke sett at de har noe kortere leveralder i andre land i Europa enn vi har i Norge selv om de ikke har slike kunstige regler, sier Nesvik.
Arbeiderpartiets Torgeir Micaelsen mener forslagene er direkte helsefarlig.
– Dette er forslag som betyr mye for helsen til folk, og om dette blir vedtatt vil vi få et samfunn med mer vold, økt kriminalitet og mer utrygghet for barn som har foreldre med et uvettig forbruk av alkohol, sier Micaelsen til VG.
Frp avviser kritikken fra Ap.