Norge

Frode Forfang ferdig som UDI-sjef – Snorre Sæther overtar

Snorre Sæther (50) blir ny direktør i Utlendingsdirektoratet (UDI) etter Frode Forfang, som fratrer i juni i år.

UDI-direktør Frode Forfang fratrer sin stilling til sommeren. Foto: Emilie Holtet / NTB

Sæther er utdannet jurist og kommer fra stillingen som avdelingsdirektør i innvandringsavdelingen i Justis- og beredskapsdepartementet. Der har han vært leder siden 2013, de siste seks årene for budsjett-, styrings- og mottaksseksjonen, skriver regjeringen i en pressemelding.

– Med Sæther får Utlendingsdirektoratet en erfaren og kunnskapsrik leder med tung kompetanse på viktige områder for UDI. Jeg ønsker han lykke til i den svært viktige jobben han går til, sier justis- og beredskapsminister Emilie Enger Mehl (Sp).

Sæther er utnevnt som direktør i UDI for en periode på seks år.

Han tar over etter Forfang som ble ansatt i UDI som informasjonssjef i 1998. Det skjedde etter at han jobbet i Thorbjørn Jaglands regjering, som statssekretær.

22. juni 2012 ble Forfang utnevnt som UDI-direktør.