Verden
Frikirkeprest tvang unge til å drikke spy og vise kjønnsorganer
Rystende forhold er avdekket i en dansk frikirke-menighet. 11 tidligere medlemmer har anmeldt en 29 år gammel prest for seksuelle overgrep og krenkende adferd.
I den danske byen Silkeborg er en prest anmeldt til politiet av 11 tidligere medlemmer av den tidligere pinsemenigheten «Byens Kirke».
En av dem er Patrick Rasmussen (20) som forteller at presten ville han skulle onanere for å vise sin kjærlighet til gud:
– Når den ble stor ville han komme å se og røre den. Han forklarte det med at han er en guds mann. Og en guds mann adlyder man. Hvis ikke er det synd og jeg ville vært på vei til helvete, forteller 20-åringen til dr.dk.
En annen ungdom forteller om en leirskole hvor man blant annet konkurrerte om å drikke spy, og om hvordan den karismatiske frikirkepresten manipulerte barn og unge under 18 år.
– I denne saken er det 11 forurettede, bekrefter Claus Hilborg, politiinspektør i Midt- og Vestjyllands politikrets, til dr.dk.
Denne våren har saken tatt en ny vending etter at presten også ble anmeldt for seksuelle overgrep mot mindreårige.
– Det er en usedvanlig sak, fastslår Hilborg.
Les også: Vatikanet finner tre prester skyldige i seksuelle overgrep
Avslørt i 2010
Den nå 29 år gamle prestens misbruk av de unges tillit ble avslørt allerede i 2010. I november 2011 flyttet han til USA og startet der en ny menighet med et nytt etternavn.
Det danske politiets etterforskning har derfor vært vanskelig. Og det har ikke blitt enklere ettersom han i USA er anklagd for ulovlig pengespill og skjenking av mindreårige.
I 2010 ble «Byens Kirke» ekskludert fra de danske pinsemenighetene.
Det skjedde etter at media omtalte en rekke hendelser fra leirskolene, også at presten helte tennvæske over barna og truet med å tenne på hvis de svarte feil på hans spørsmål.
Barnas lommepenger ble også inndratt som tiende til kirken, og 13-14 år gamle jenter skal også ha blitt filmet toppløse fordi det var «guds verk».
Den gang avviste den lokale kirkens ledelse (hvor blant andre prestens foreldre var sentrale) at hendelsene i det hele tatt hadde funnet sted, og mente alt bare var fantasiprodukter.
Les også: Tidligere lærer i Vestfold dømt for overgrep
– Manipulert som alle andre
Men historiene om presten har bare blitt flere. I 2012 sto flere voksne medlemmer frem og fortalte at de hadde havnet i stor økonomisk gjeld på grunn av den karismatiske presten.
Det hadde skjedd i sammenheng med at han ville starte en egen TV-kanal. Menighetens medlemmer hadde da kausjonert for opp til 500.000 kroner, men disse lånene ble aldri tilbakebetalt.
– Ja, jeg ble vel manipuleret som alle andre, sa Ole Frederiksen til BT.dk den gangen.
Danske medier har flere ganger forsøkt å få kommentar fra presten, men han har ikke besvart henvendelsene.
Menigheten «Byens Kirke» ble stengt i mai i år.
ABC Nyheter kjenner presten identitet, men velger å ikke navngi ham.
Les også: Etterlyser overgrepsofre for hypnotisør i Danmark