Verden
Fredrik Solvang svarer på kritikken fra ABC Nyheters redaksjonssjef
NRK-profilen er i store trekk enig i kritikken fra Inga Vinje Engvik, men forsvarer også Instagram-utfallet mot Dagbladet.

«Debattkongens utfall mot Dagbladet viser manglende tillit til både kolleger og redaktørstyrte medier».
Slik lyder inngangen på kommentaren til ABC Nyheters redaksjonssjef, Inga Vinje Engvik.
Om du gikk glipp av kommentaren, kan du lese den her.
– I hovedsak er jeg enig i mange av vurderingene hennes, sier Fredrik Solvang til ABC Nyheter.
Samtidig forsvarer Solvang at han torsdag i forrige uke tok til Instagram for å fortelle om en henvendelse fra en Dagbladet-journalist, med et spørsmål om det var riktig at han var medlem av en kontroversiell gruppe på Facebook. Solvang hadde svart journalisten at «det er godt mulig jeg er medlem der fordi det blant annet er slik jeg orienterer meg som journalist og forsøker å få inngrep i nye miljøer slik at vi finner kilder og gjester til Debatten».

– Det var ikke aktuelt for meg å vente på at Dagbladet skal lage en ikke-sak som jeg må demontere, sier NRK-profilen til ABC Nyheter.
Solvang synes det skal finnes en terskel for når man som journalist skal ta sånne sjekke-telefoner og ikke.
Dagbladets nyhetsredaktør, Mads A. Andersen, innrømmer overfor ABC Nyheter at de i Dagbladet har «ganske lav terskel for å ta sjekketelefoner».
– Vi tar en rekke sjekketelefoner hver eneste dag, som ofte ender med at vi ikke lager noen sak. Akkurat denne saken havnet i den kategorien, sier Andersen.