Verden

Franske medier: – Macron lanserer islam-reform etter Ramadan

Emmanuel Macron frykter terror og splittelse drevet fram av radikal islam. Han vil lansere en «fransk versjon» etter Ramadan.

Presidenten i Frankrike, Emmanuel Macron, vil ha sterkere statlig styring av hvordan islam organiseres. Bildet er fra 17. mai.
Publisert Sist oppdatert

Den hellige måneden Ramadan er i gang, der troende muslimer plikter å avstå fra å spise, drikke, ha seksuelt samvær og røyke, fra daggry til solnedgang. Muslimer skal også avstå fra strid og krangling.

Ramadan varer til 14. juni. Etter at Ramadan er over, og innen utgangen av juni, kommer Frankrikes president Emmanuel Macron til å lansere store planer for hvordan islam skal organiseres i landet, ifølge franske L'Opinion og BMFTV.

Macron vil blant annet reformere opplæringen av imamer og finansiering av moskeer. Målet er å fremme «nasjonalt samhold», gjennom å redusere innflytelsen fra arabiske land, kjempe mot ekstremisme og forklare islam bedre, ifølge Journal du Dimanche.

Det er rundt 2300 moskeer i Frankrike, finansieringen er uklar, men regjeringen antar at en del kommer fra Saudi-Arabia, Qatar, Algerie, Marokko og Egypt, inkludert grupper som Det muslimske brorskap. I 2016 var 120 av dem anslått til å forkynne salafisme - radikal islam. Macron skal ha diskutert saken med andre statsledere under sine reiser i Nord-Afrika og Midtøsten.

Tysk studie: Islamistiske terrorister mangler islamkunnskap

Macron vil inn i «kjernen av sekularismen», slik at franske borgere ikke føler seg tvunget til å ha en tro eller bli fordømt for å ikke ha en, og vil at de skal være frie til å følge sin samvittighet.

Senest i dag avverget franske myndigheter et nytt terrorangrep.

Over 240 mennesker har siden starten av 2015 blitt drept i terror eller terrorlignende aksjoner i Frankrike, med radikal islam som inspirasjon, ifølge Reuters. Samtidig har 1910 franskmenn dratt for å delta i hellige kriger i Irak og Syria, ifølge Washington Post.

French President Emmanuel Macron is expected to announce a major overhaul to Islam in France following Ramadan including major reforms of Islamic bodies, halal practices, and the training of imams. https://t.co/LqdnSwiCWr— Islamism Map (@IslamismMap)May 18, 2018

Imamer med borgerretts-kurs

Etter at en politimann ble drept av en islamist i et supermarked i mars, uttalte Macron at landet vil vinne mot den «snikende fienden» som vil splitte det franske folket og ødelegge frihetene.

– Vi slåss mot tildekt islamistisk fundamentalisme som sprer seg via sosiale medier, som opererer i det skulte, som misbruker svake og ustabile sinn og som korrumperer og indoktrinerer daglig, på vår egen jord, sa Macron, etter å ha hyllet politimannen som måtte bøte med livet etter å ha byttet plass med et kvinnelig gissel.

Slår hull på myten: – Jihadistene i Vesten er ikke dårlig integrert

Macron vil blant annet reformere det islamske rådet i Frankrike, Conseil français du culte musulman, eller CFCM. Han vil fylle med en ny generasjon «integrerte muslimer».

Macron tildeler posthumt Æreslegionen til oberstløytnant i Gendarmerie nationale, Arnaud Beltrame, etter at han ofret seg for å stoppe et terrorangrep, 28. mars. Foto: AP Photo/Christophe Ena/NTB scanpix
Macron tildeler posthumt Æreslegionen til oberstløytnant i Gendarmerie nationale, Arnaud Beltrame, etter at han ofret seg for å stoppe et terrorangrep, 28. mars.

Kravet til imamene i moskeene kan bli at de i tillegg til å være muslimske lærde også må ta kurs på universitetsnivå i sekularisme, borgerrettigheter, teologi, religiøs historie og sosiologi.

Lignende forslag om opplæring har vært fremsatt i Norge av fremstående muslimer selv, men dette er foreløpig ikke aktuelt, skrev Universitas i februar.

Halal-skatt

Franske CFCM støtter en reform, men lederen Ahmet Ogras advarer Macron mot å blande seg for mye.

– Alle burde holde seg til sine roller, mener Ogras.

– Islam er en religion, og bør derfor passe sine egne saker. Det siste du vil er at staten skal bli en beskytter, har Ogras uttalt til Reuters.

Les også:Fant «Allah» på gammelt vikingmønster

En lignende debatt har pågått i Norge. Regjeringen kuttet støtten til Islamsk råd og har uttalt at de ikke lenger har tillit til organisasjonen, ettersom de tviler på at støtten fremmer integreringen. Imidlertid er problemstillingen i Frankrike på en måte omvendt.

Problemet for Macron er spesielt en lov fra 1905 som separerer stat og kirke, og som sannsynligvis forbyr staten fra å blande seg inn i religiøse organisasjoner, ettersom den forbyr en anerkjennelse og finansiering av religion.

Macron vil at trosstedene heller underlegges en annen lov fra 1901 som definerer veldedige organisasjoner, for å kontrollere finansene bedre. Han vurderer blant annet en skatt på halal-produkter som kan bidra til å finansiere moskeene. Dette forslaget har også fått motstand - enkelte franskmenn vil ikke at en skatt på mat skal finansiere en religion.

Kulehull i vinduet på en kafé i Paris, i gatekryssene Saint-Augustin og Monsigny, etter at en knivdesperado kuttet ned en mann med en kniv, og såret fire andre den 12 mai - han ble deretter skutt ned av politiet. Foto: Eric Feferberg / AFP / NTB scanpix
Kulehull i vinduet på en kafé i Paris, i gatekryssene Saint-Augustin og Monsigny, etter at en knivdesperado kuttet ned en mann med en kniv, og såret fire andre den 12 mai - han ble deretter skutt ned av politiet.

Skepsis

Andre kritikere, som tidligere rådgiver for innenriksministeriet Bernard Godard, mener at det ikke gir mening å påstå at radikal islam (salafisme) kommer fra utlandet.

– Noen av de farligste imamene er franske og preker på fransk, påpeker han i The Atlantic.

Andre viser til at terroristene som stod bak terrorangrepene i Nice og Paris ikke var troende muslimer og var sjelden å se i moskeene.

Journal du Dimanche gjennomførte i januar en spørreundersøkelse som viser at 56 prosent av franskmenn mener islam er kompatibel med det franske samfunnet, mens 43 prosent er uenige.

I dag er det seks millioner franskmenn som definerer seg som muslimer - rundt åttte prosent av befolkningen.