Verden

Franske kandidater trekker seg

Minst 200 kandidater i det franske valget har trukket seg for å hindre at det ytterliggående partiet Nasjonal samling kommer til makten.

Velgere oppfordres til å stemme taktisk i andre og avgjørende valgrunde i Frankrike søndag for å hindre at Nasjonal samling får absolutt flertall i nasjonalforsamlingen. Foto: Aurelien Morissard / AP / NTB
Publisert Sist oppdatert

Ledere fra venstresiden og fra president Emmanuel Macrons sentrumsparti varslet på forhånd at deres kandidater ville trekke seg i valgdistrikter der en annen kandidat ligger bedre an til å slå kandidaten fra Nasjonal samling.

Velgerne oppfordres samtidig til å stemme taktisk og samle seg om den gjenværende kandidaten for å hindre at Nasjonal samling får absolutt flertall i nasjonalforsamlingen, det vil si 289 av de 577 representantene.

Bare 76 representanter ble valgt i første valgomgang, de fleste av dem fra Nasjonal samling. De resterende 501 plassene skal fordeles søndag.

Kandidatenes frist for eventuelt å trekke seg utløper klokka 18 tirsdag ettermiddag, men alt tidlig tirsdag var det klart at over 160 hadde trukket seg, viser en oversikt fra nyhetsbyrået AFP.

De fleste som har trukket seg tilhører ytre-venstre alliansen NFP for å øke sjansene til sentrumskandidater, men i enkelte distrikter har også sentrums- og moderate høyrekandidater trukket seg for å hjelpe venstrekandidater som har støtte sjanser.