Fotografen Martin Parr er død

Den britiske fotografen Martin Parr er død, 73 år gammel. Med humor, farger og en kritisk undertone beskrev han det britiske samfunnet.

Den britiske fotografen Martin Parr er død, 73 år gammel. Bildet viser Parr på en utstilling i London i 2016.
Publisert Sist oppdatert

Parr døde i sitt hjem i Bristol vest i England lørdag, opplyser The Martin Parr Foundation søndag.

Kjent for å bruke humor og farger til å beskrive det britiske samfunnet, men også med et kritisk blikk på forbrukersamfunnet, bidro han til å forandre dokumentarfotografiet. Han hadde et skarpt blikk for hverdagslige særegenheter.

– Livet er morsomt. Det forsøker jeg å få inn i bildene mine, sa han i et intervju med The Guardian i februar.

Lette stadig etter nye motiver

Da var han fortsatt aktiv og sa at han stadig lette etter nye motiver å forevige samtidig som han jobbet for fullt med sitt store bildearkiv og kjempet mot en kreftsykdom.

Martin Parr slo igjennom for fullt på midten av 1980-tallet med en utstilling av vanlige, ferierende, solbadende briter på et nedslitt ferieanlegg utenfor Liverpool.

Stilen hans bidro til å forandre det dokumentariske fotografiet fra tidligere tiders mer alvorlige, svart-hvite bilder til fordel for mer farger og lekenhet.

Stilte ut i Norge

Feriebildene fra 80-tallet er fortsatt hans mest kjente, men han skildret også Russland, Nord-Korea, den britiske gruvestreiken i 1984–85 og rike briter under Margaret Thatchers år ved makten. Samt ferierende mennesker mange steder i verden, bilder som gjorde Parr til en av verdens mest hyllede fotografer.

Martin Parr har stilt ut bilder i Norge flere ganger, senest i høst på fotoutstillingen Oslo Negativ.

Han deltok også på den første Northern Light-festivalen i Kristiansund i 2006.

(©NTB)