Helse
Forskere vil «fjernstyre» hjernen til Parkinson-pasienter
En form for genteknologi kan brukes til å påvirke delene av hjernen som styrer bevegelser.
Parkinsons sykdom er en sykdom der kroppen gradvis mister evnen til å bevege seg normalt. Ifølge Helsenorge finnes det ingen kur mot sykdommen, men man kan lindre symptomer ved ulike behandlinger.
Illustrert Vitenskap skriver at det finnes mellom syv og ti millioner mennesker som lider av sykdommen.
Til tross for at det ikke finnes noen kur mot sykdommen, har forskere nå kommet et skritt nærmere en behandling.
«Slå på» eller «slå av»
Forskere ved Rockefeller University og Icahn School of Medicine har nå kommet frem til en teknikk som gjør det mulig å styre de elektriske signalene som nervecellene utveksler. Via denne teknikken kan man «slå på» eller «slå av» de områdene i hjernen som er relevante for bevegelse, skriver Illustrert Vitenskap.
Teknikken som forskerne har kommet frem til kalles magnoteknikk. Den går ut på å bruke magnetisme til å kontrollere celler. Enn så lenge er teknikken bare forsøkt på mus, der det har ført til gode resultater.
Illustrert Vitenskap skriver at dette fungerer som en fjernkontroll for hjernen.
I et av forsøkene som ble gjort med musene, klarte forskerne å aktivere magnetfeltene i cellene slik at skjelvingen til musene ble redusert, eller helt stanset.
Forskerne håper at de fremover kan hjelpe pasienter med Parkinsons, men også pasienter med andre lidelser.
– En stor kostnad for samfunnet
Generalsekretær i Norges Parkinsonforbund, Kristin Ruud, sier at de ikke satt seg grundig inn i dette forskningsresultatet, men ser lyst på teknikken.
– Hvis den virker, kan dette kanskje være et godt alternativ til blant annet dyp hjernestimulering, ved at pasienten slipper et kirurgisk inngrep, sier Ruud til ABC Nyheter.
Hun mener det bør forskes mer på Parkinson de neste årene, både i Norge og verden.
– I sommer kom Menon Economics med en rapport som viste at de samfunnsmessige kostandene ved Parkinsons sykdom i Norge var 28 milliarder i 2023.
– Det er en stor belastning for den enkelte å få sykdommen og en stor kostnad for samfunnet, sier hun.
juleideer fra kreative ideer