Forfatter advarer mot automatisk innkjøp av sakprosa: – Det skrives for mange dårlige bøker
En automatisk innkjøpsordning for sakprosa vil oversvømme bibliotekene med verdiløse bøker, advarer forfatter og forsker Grethe Fatima Syéd.
Siste
-
Idar Vollvik dømt til å betale millionsum etter søksmål
-
Storbritannia beordrer Abramovitsj til å overføre Chelsea-milliarder til Ukraina-ofre
-
Fredsprisvinner Machado har forlatt Norge
-
Putin: Russland vil frigjøre «historisk land» med alle militære midler
-
P-selskaper fikk ilagt store bøter – opphevet i ankeinstans
Norsk faglitterær forfatter- og oversetterforening (NFFO) ønsker seg en automatisk innkjøpsordning for sakprosa, slik det er for skjønnlitteratur. Det vil gi alle bøker som oppfyller visse minstekrav, plass i bibliotekene. SV støtter forslaget.
Men forfatter Grethe Fatima Syéd er kritisk.
– Jeg mener at det ville vært en katastrofe. Det skrives utrolig mange dårlige bøker. De har ingenting i bibliotekene å gjøre, og vil føre til at de få gode forsvinner i mengden, sier hun til Klassekampen.
Hun etterlyser en ny debatt også om innkjøpsordningen for skjønnlitteratur Syéd mener denne ordningen har ført til overproduksjon, og betegner den som en «hellig ku» få tør kritisere.
– Ordningen er for god. Da innkjøpsordningen ble laget på 1960-tallet, var det utrolig bra og viktig. Men den gangen kunne man omtrent telle antallet debutanter eller lyrikkutgivelser på én hånd, sier hun.
Hun mener forlagene tar for liten risiko og gir ut for mange svake titler. Hun frykter det samme vil skje med sakprosa,
– Vi ville druknet i bøker av pensjonerte historielektorer fra ymse fjordarmer, sier Syéd.
(©NTB)