Norge
Foreløpig uklart hvor lenge tunnelløp på Follobanen må holdes stengt
Bane Nor sier det foreløpig ikke er klart hvor lang tid det vil ta å rette feilene i Blixtunnelen på Follobanen. Arbeidet skal pågå fra april til desember.
Trøbbel med vannlekkasjer gjør at Blixtunnelen på Follobanen skal bytte ut de opprinnelige aluminiumslinene med kobberliner.
Teknisk Ukeblad har tidligere skrevet at arbeidet vil ta rundt seks måneder, men onsdag skriver de at dette er oppjustert til ni måneder.
– Arbeidet skal skje i perioden fra 15. april til desember og gjennomføres i ett tunnelløp av gangen mens det andre tunnelløpet holdes åpent for togtrafikk, skriver Bane Nor på sine nettsider.
Presseansvarlig Anne Kirkhusmo i Bane Nor sier at det fra deres side ikke har vært noen endring i varigheten på arbeidene.
– Konkret tidspunkt for når vi reelt er ferdige med arbeidene i begge tunnelløp, blir kommunisert til høsten, sier Kirkhusmo til NTB.
Togtrafikken skal løses med at rushtrafikken prioriteres.
– Rushtrafikken på linjene RE20, R21, R22 og R23 blir prioritert og kommer til å gå tilnærmet som normalt i det tunnelløpet som er åpent for trafikk. Togene kjører gjennom Blixtunnelen fra Ski til Oslo S i morgenrushet og fra Oslo S til Ski i ettermiddagsrushet, har Bane Nor skrevet i en pressemelding tidligere.
juleideer fra kreative ideer