Verden

FN advarer: Ringvirkninger av Iran-krigen vil presse over 30 millioner mennesker ut i fattigdom

Antall fattige i verden vil øke med over 30 millioner på grunn av ringvirkningene av Iran-krigen, advarer FNs utviklingsprogram (UNDP).

Soloppgang bak oljetankskip som ligger for anker i Hormuzstredet.
Publisert Sist oppdatert
SE SISTE NYHETSVIDEO

– Matusikkerheten vil ligge på et toppnivå om noen få måneder – og det er ikke mye du kan gjøre med det, sier UNDP-sjef Alexander De Croo til nyhetsbyrået Reuters.

Det er særlig situasjonen i Hormuzstredet som skaper ringvirkninger over store deler av verden. Normalt fraktes en stor del av verdens olje, naturgass og kunstgjødsel gjennom stredet.

Livsviktig kunstgjødsel

Mangel på kunstgjødsel har allerede ført til lavere produktivitet i landbruket, ifølge De Croo. Krisen fører også til energimangel og andre utfordringer.

– Selv om krigen skulle ta slutt i morgen, så har du allerede disse effektene. Og de vil presse flere enn 30 millioner mennesker tilbake i fattigdom, sier De Croo.

UNDP-sjefen sier ringvirkningene av krigen allerede har utradert mellom 0,5 og 0,8 prosent av verdens bruttonasjonalprodukt (BNP).

– Ting som det tar tiår å bygge opp, tar det åtte uker med krig å ødelegge, sier De Croo, som tidligere var statsminister i Belgia.

Høyere matpriser

Som følge av iranske trusler og USAs blokade av iranske havner er det aller meste av skipstrafikken gjennom Hormuzstredet stanset.

Tidligere denne måneden advarte Verdensbanken, Det internasjonale pengefondet og Verdens matvareprogram om at Iran-krigen vil presse opp matprisene. Mennesker i fattige land ventes å bli hardest rammet.

En stor del av verdens kunstgjødsel produseres i land rundt Persiabukta, med naturgass som råstoff. Og den eneste sjøveien ut av Persiabukta er Hormuzstredet.

Ifølge FN foregår en tredel av verdens handel med kunstgjødsel via Hormuzstredet når det er åpent.