Flyktninghjelpen frykter ny katastrofe i Sudan
Sør-Kordofan har blitt det nye episenteret for krisen i Sudan, og sivilbefolkningen står overfor en ny katastrofe, advarer Flyktninghjelpens sjef Jan Egeland.
SE SISTE NYHETSVIDEO
Siste
-
Kinas tidligere justisminister dømt til livsvarig fengsel
-
Jagland kommer ikke til å trekke sitt medlemskap i Arbeiderpartiet
-
Jagland varsler omfattende redegjørelse om Epstein-saken
-
Politiet etter Kampen-drapet: Informasjonsflyten fungerte ikke godt nok
-
Russland bekrefter Ukraina-samtaler i Abu Dhabi onsdag
Han har nylig vært på et besøk i regionen.
– Sør-Kordofan har blitt Sudans farligste og mest forsømte frontlinje. Etter grusomhetene i El Fasher i Darfur, kan vi ikke tillate en ny sivil katastrofe på vår vakt, sier Egeland i en pressemelding mandag.
I de største byene Kadugli og Dilling er viktige forsyningsveier blitt avskåret, noe som har ført til at markedene har kollapset fullstendig. Hungersnøden tar grep om Kadugli, og Dilling står i fare for å gjennomgå det samme.
Over 88.000 mennesker ble fordrevet i Kordofan-regionen mellom 25. oktober 2025 og 15. januar 2026, ifølge FNs organisasjon for migrasjon (IOM).
– Hele byer blir utsultet, og dette tvinger familier på flukt uten noen ting. Sivile her har fortalt meg at de blir bombet og angrepet der de bor, ber og lærer. Dette er en menneskeskapt krise, og den utvikler seg raskt mot et marerittscenario, sier Egeland.
Flyktninghjelpen ber partene i konflikten om umiddelbar humanitær tilgang og beskyttelse av sivile.