Norge

Flertall i befolkningen kjenner seg ikke igjen i Norges Banks bilde av bedre kjøpekraft

Seks av ti nordmenn kjenner seg ikke igjen i Norges banks beskrivelse at lønningene har steget mer enn prisene de siste to årene, viser en fersk undersøkelse.

Publisert

Undersøkelsen ble gjennomført av Opinion på vegne av Gudbrandsdal Energi, og 1000 personer deltok.

Følgende spørsmål ble stilt: «Norges Bank sier at lønningene har steget mer enn prisene de siste to årene, og at dette gir folk flest bedre kjøpekraft og evne til å betjene gjeld. Kjenner du deg igjen i denne beskrivelsen av din egen økonomi?»

Da svarte 33 prosent at de var helt uenig mens 26 prosent svarte ganske uenig. 14 prosent er enige, mens 22 prosent svarer verken eller.

Torsdag hevet Norges Bank renta til 4,5 prosent. Sentralbanksjef Ida Wolden Bache uttalte at «Med lavere prisvekst er det likevel utsikter til at husholdningenes kjøpekraft vil øke videre – også når vi tar hensyn til de økte rentekostnadene».

Blant husstander med inntekt over 1,5 millioner kroner svarte 25 prosent at de var enige. Med en inntekt på under 600.000 kroner svarte imidlertid kun 11 prosent at de er enige.