Norge

Flere tatt for båtpromille i natt

Flere berusede personer ble natt til lørdag tatt for å kjøre båt langs sør- og østlandskysten

Illlustrasjonsfoto fra august i fjor. En politibåt i aksjon på natten ved Tangen i Kristiansand. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB
Publisert Sist oppdatert

– Det er tre stykker som er tatt i løpet av går kveld og i natt, forteller operasjonsleder Ole Robert Strandhagen i Agder politidistrikt til NTB.

De har hatt politibåter ute både i Kristiansand og ved Tvedestrandsfjorden og i Arendal.

– Politibåten har stanset en beruset båtfører i nærheten av Kilsund. Fører fikk beslaglagt sitt båtførerbevis, lyder en av meldingene fra Agder i natt.

Flere båter ute

Politiet tok også folk for båpromille i Tvedestrand og i Kristiansand.

– Vi prøver å være til stede og vi tar folk med promille, sier Strandhagen.

Han tror fint vær har bidratt til flere promillesaker.

– Det var nok litt flere båter ute, sier han.

Politibåten som var ute øst i Agder-distriktet, kontrollerte 22 båter i løpet av natten. De delte også ut 4 forelegg for manglende bruk av redningsvest.

Overstadige ungdommer

Også Øst politidistrikt og Sørøst politidistrikt har vært ute med politibåt i løpet av natten.

– Politibåten stanset en skjærgårdsjeep for kontroll. Båtfører, en mann i 50-åra, blåste til over lovlig verdi i alkometer. Han blir fremstilt for videre prøver og sak opprettes, skriver Sørøst politidistrikt i loggen om en episode i Sandefjord klokka 0.30.

Øst politidistrikt melder om en fritidsbåt som ble stanset med ruspåvirket fører ved Vesterøy i Østfold klokka 1.06.

I Trøndelag var politiet ute for å lete etter å ha fått melding om berusede ungdommer i båt, men fant dem ikke.

– Meldingen inn til politiet gikk på overfylte båter med overstadige ungdommer, også vannscootere uten redningsvester, skrev politiet klokka 2.53 i natt.