Flere Sp-ordførere åpner for å gå til høyresiden
Ifølge en undersøkelse foretatt av Nationen er flere av Senterpartiets ordførere positivt innstilt til et politisk sidebytte.
Siste
-
Iran truer forsyningssentrene til hangarskipet USS Gerald Ford i Rødehavet
-
Færre varslingssaker i Forsvaret – kan skyldes underrapportering
-
Børsoppgang da Oslo Børs åpnet
-
Brann ved stort oljeanlegg i Emiratene etter nok et angrep
-
EUs utenrikssjef: Vi vil diskutere hvordan Hormuzstredet kan holdes åpent
Nationen har spurt alle 91 Senterparti-ordførere. 17 av dem har svart på undersøkelsen. Av disse er elleve positive til at partiet kan bytte side i 2029.
– Jeg synes det er en viktig debatt man tar i Senterpartiet, sier Vardø-ordfører Tor-Erik Labahå (Sp) til avisen.
Labahå viser til at Sp og Frp tenker likt særlig når det gjelder kutting i matmoms og drivstoffavgift. Avstanden til SV og MDGs klimapolitikk nevnes også.
Mariann Skotte, Sp-ordfører i Lesja, trekker fram næringsliv og helse som politikkområder der hun mener Sp kunne fått mer gjennomslag sammen med høyresiden.
– På mange områder har vi like mye å hente på borgerlig side som på sosialistisk side, mener Skotte.
Men ikke alle er like store tilhengere av et potensielt politisk sidebytte.
Anita Husøy Riskedal, ordfører i Hjelmeland kommune, peker på beredskap som motargument.
– Både når det gjelder forsvar, energi og matproduksjon, er vi helt avhengige av at det bor folk i hele landet. Jeg kan ikke se at den borgerlige sida sine løsninger for landbruket vil medvirke til det, sier hun til Nationen.