Norge

Flere partier mener utvidet VM-skjenking har vært en suksess

Døgnåpen skjenking under fotball-VM har gått bedre enn fryktet. Venstre vil gjøre ordningen permanent, mens Høyre åpner for utvidelser ved store idrettsmesterskap.

Publisert

– Det har vært en kjempesuksess. Vi har fått akkurat den folkefesten vi ønsker, sier Venstres gruppeleder i Oslo, Haakon Riekeles, til NRK.

Politiet har skrytt av supporterne for god oppførsel under mesterskapet, selv med døgnåpen skjenking. Natt til mandag fylte 100.000 mennesker gatene i Oslo sentrum etter Norges 2–1-seier over Brasil.

Venstre vil at kommunene selv skal få bestemme skjenketidene. Riekeles påpeker at Venstre har hatt dette standpunktet lenge, og at det ikke er VM som har fått dem til å endre mening.

Høyre støtter utvidelser, men kun når Norge deltar i internasjonale idrettsmesterskap på toppnivå som sendes på nattetid i Norge.

KrF, SV og Rødt mener derimot at den utvidede skjenkingen har vært unødvendig.

– Det er én eneste grunn til at dette har vært et fantastisk eventyr så langt. Det er ikke fri flyt av alkohol til klokken seks, men det norske landslagets enorme innsats, sier SVs stortingsrepresentant Lars Haltbrekken til NRK.