Norge

Flere minoritetsorganisasjoner frykter konkurs etter støttekutt

Flere minoritetsorganisasjoner frykter nedleggelse etter at de har fått avslag på statlig driftsstøtte. Det gjelder blant annet LIM, Minotenk og avisen Utrop.

Daglig leder Sarah Gaulin i Likestilling, integrering og mangfold (LIM) fortviler etter kutt i statsstøtten. Her er hun fotografert da hun mottok Fritt Ords Honnør i fjor.
Publisert Sist oppdatert

– Uten integreringstilskudd har vi ikke råd til å eksistere mer enn halvveis ut i året, før vi må legges ned, sier daglig leder Sarah Gaulin i Likestilling, integrering og mangfold (LIM) til Klassekampen.

Torsdag i forrige uke fikk flere organisasjoner på integreringsfeltet avslag på støtte fra Integrerings- og mangfoldsdirektoratet (Imdi). LIM har tidligere mottatt rundt to millioner kroner årlig, noe som ifølge Gaulin er organisasjonens eneste driftsstøtte.

Også Minotenk står i fare for å bli lagt ned.

– Det er stor sannsynlighet for nedleggelse. Vi er dypt fortvilet, skriver daglig leder Linda Noor i en SMS til Klassekampen.

Flere andre aktører har også mistet støtten. Blant dem er Organisasjonen mot offentlig diskriminering (OMOD), avisen Utrop, tidsskriftet Samora og stiftelsen Fargespill.

– Imdi utgjør 80 prosent av våre årlige driftsmidler. Vi overlever ikke uten dem, skriver daglig leder Akhenaton de Leon i OMOD i en SMS til Klassekampen.

Bakgrunnen er at tilskuddsordningen er endret fra en fast post på statsbudsjettet til en søkbar ordning rettet mot organisasjoner som driver praktisk rettet arbeid mot innvandrerbefolkningen.

Mira-senteret, Selvhjelp for innvandrere og flyktninger og Antirasistisk Senter har fått støtte etter den nye ordningen.