Norge
Fire personer siktet for drapsforsøk etter eksplosjon i Drøbak
Tre svensker og en nordmann er pågrepet og siktet for drapsforsøk etter eksplosjonen som gikk av utenfor et bolighus i Drøbak i oktober i fjor.
– Etterforskningen av saken har vært og er komplisert – dels fordi vi mener å ha med kriminelle som bruker store ressurser på å skjule sin kriminelle virksomhet, men også fordi vi etter vår oppfatning har å gjøre med grensekryssende kriminalitet. En del av etterforskningen har den siste tiden skjedd i Sverige, skriver Øst politidistrikt i en pressemelding.
Tre av de siktede er fra Sverige, en av dem en kvinne. Den fjerde siktede er en nordmann. Han ble pågrepet i Sverige 30. januar sammen med kvinnen,
Nordmann fengslet
Den norske mannen ble onsdag denne uken varetektsfengslet for en periode på to uker. De to svenske pågrepne sitter i varetekt i Sverige og er begjært utlevert til Norge. Den tredje svenske siktede sitter i varetekt i annen sak i Sverige. Han er også begjært utlevert til Norge, men det er per nå uklart når den prosessen kan starte, skriver politiet.
På bakgrunn av etterforskningen som er foretatt mener vi å ha dannet oss et bilde av et mulig bakenforliggende motiv for handlingen, samt avdekket aktører som på ulike måter har bidratt til utføringen, skriver påtaleansvarlig Grete Bollestad i pressemeldingen.
– Fremover vil etterforskningen konsentrere seg om å kartlegge de faktiske forhold fullt ut og å avklare de siktedes roller nærmere, skriver politiet.
Ingen skadde
Eksplosjonen gikk av ved et bolighus i et boligområde i Drøbak natt til tirsdag 24. oktober. Ingen ble skadd i eksplosjonen, men det oppsto store materielle skader.
Politiet mistenkte tidlig at det dreide seg om et oppgjør i et lokalt kriminelt miljø, men rettet snart mistanken mot et internt oppgjør i kriminelle miljø med forgreininger i utlandet.
Mistanken ble vakt ettersom det viste seg at bomben som ble brukt i Drøbak var lik de bombene som ble brukt under flere bombeangrep i Sverige.