Norge
Finn Graff står bak årets avistegning
Finn Graff har vunnet prisen Årets Avistegning 2025 for en tegning av Jeffrey Epstein som forfølger Donald Trump fra graven.
Tegningen ble publisert i Dagbladet 16. november i fjor, sammen med en kommentar skrevet av Marie Simonsen.
Prisen ble delt ut under Medielederkonferansen i Trondheim torsdag. Den deles ut av Norsk Journalistlag, Mediebedriftenes Landsforening og Norsk Redaktørforening.
Juryen omtaler Graff som avistegnernes nestor.
«To av fjorårets aller største nyhetsnavn blir koblet sammen i en tegning. Elegant presentert av avistegnernes nestor», skriver juryen.
Juryen skriver videre at «Epsteins lange, klamme og døde hånd legger seg rundt Trump, tegnet i en tid der man trodde det var han som ville gå ned med Epstein-filene».
«Av og til er de gamle eldst! Denne tegningen er etter juryens mening helt genial», heter det i juryens begrunnelse.
Knut Høihjelle i Namdalsavisa og Roar Hagen i VG fikk hederlig omtale. Høihjelle fikk omtale for tegningen «Siste sting», som illustrerer hoppskandalen etter ski-VM i Trondheim. Hagen fikk omtale for tegningen «Greenland».
Juryen vurderte 105 bidrag fra 36 tegnere. Seks tegninger var med i finaleheatet.
Prisen er på 30.000 kroner og deles ut årlig for å synliggjøre tegningen som eget journalistisk uttrykk i trykte medier og på nett.