Norge
Festspillene-direktør blir ny sjef for Operaen
Lars Petter Hagen er ansatt som administrerende direktør i Den Norske Opera & Ballett, og vil gå av som direktør for Festspillene i Bergen i 2027.
Hagen vil tiltre i sin nye rolle umiddelbart etter at Festspillene i Bergen 2027 er avsluttet, skriver Den Norske Opera & Ballett i en pressemelding.
I slutten av mai ble det kjent at Geir Bergkastet gir seg som administrerende direktør i Operaen etter ni år.
– Jeg gleder meg enormt til å ta fatt på denne oppgaven. Det som begeistrer meg mest med Den Norske Opera & Ballett er helheten: Kunsten, menneskene, kompetansen og den viktige rollen institusjonen har i samfunnet. Jeg gleder meg til å bli en del av laget i Operaen og bidra til å gjøre opera- og ballettkunsten betydningsfull for enda flere, sier den nyutnevnte operadirektøren.
Styreleder Sarah C. J. Willand beskriver Hagen som en erfaren, visjonær og utviklingsorientert direktør.
Bergkastet går av som direktør 1. desember. Markeds- og kommunikasjonsdirektør Kenneth Fredstie vil være konstituert direktør fram til Hagen tar over 14. juni 2027.