Norge

Fem utenlandske MC-førere mistet lappen i Vesterålen

Seks franske MC-turister ble tirsdag målt til langt over tillatt hastighet i en 80-sone på Frøskelandsfjellet i Øksnes i Nordland. Fem av dem fikk førerkortet beslaglagt.

Publisert Sist oppdatert

Nordland politidistrikt opplyser at et følge på seks utenlandske MC-førere ble stanset etter målinger godt over fartsgrensen på fylkesvei 821 på Frøskelandsfjellet i Øksnes.

Førerkortet blir beslaglagt dersom man blir målt til 116 kilometer i timen (km/t) eller mer i en 80-sone. Av de fem som mistet førerkortet, var høyeste målte hastighet 146 km/t.

Sistemann var ikke langt unna å få miste lappen. Vedkommende ble målt til 114 km/t.

Utlendingene mister førerretten i Norge, men kan sette seg på motorsykkelen igjen utenfor landets grenser.

Til Nettavisen opplyser operasjonsleder Tommy Bech at samtlige MC-førere er fra Frankrike og er innkalt til avhør hos politiet i Sortland onsdag.