Fårikålens dag: Nasjonalretten som markerer høststarten
Men hvorfor er egentlig fårikål Norges nasjonalrett?
Helt siden 1989 har den siste torsdagen i september blitt en markering som et uoffisielt startskudd på høsten. For i dag er det nemlig Norges nasjonalrett, fårikålens dag.
Retten er både hatet og elsket. For noen er det den ultimate høstmaten, mens andre brekker seg av lukten.
Burde det da være Norges nasjonalrett?
Kjendiskokken Arne Brimi er sikker i sin sak.
– Jeg synes det er flott at fårikål er Norges nasjonalrett, for den er enkel å lage og inneholder godt kjøtt og gode poteter, sier Brimi til ABC Nyheter.
Selv har han allerede startet høsten og laget fårikål hjemme flere ganger.
Norges ubestridte nasjonalrett
Fårikål ble kåret til Norges nasjonalrett av NRK Nitimens lyttere i 1972.
I 2014 ble det gjennomført en ny konkurranse i regi av Landbruks- og matdepartementet – og fårikål vant igjen. Denne gangen over blant annet kjøttkaker i brun saus. Retten omtales derfor i dag som Norges ubestridte nasjonalrett, ifølge MatPrat og Norsktradisjonsmat.no.
Opprinnelig var fårikål en hverdagsrett på landsbygda, særlig i slaktetiden. Lam og kål er nemlig i sesong om høsten. Surmelk var naturlig tilbehør, og husmoren sto ved grytene store deler av dagen.
Med endret matkultur og mindre tid til matlaging ble retten etter hvert søndagsmiddag – gjerne med hjemmebrygget øl til. I dag serveres fårikål ofte når venner samles rundt bordet, til norsk hverdags- og høstmat, ifølge matprat.no.
Etter at retten vant konkurransen kom opplysningskontoret for kjøtt og matbransjen opp med et initiativ om å gi fårikål en årlig markering, for å løfte fram retten som et symbol på norsk matkultur. Derfor er den siste torsdagen i september blitt døpt fårikålens dag.
Hva burde være Norges nasjonalrett?
Arne Brimi har blant annet skrevet boken «Om Norges nasjonalretter: En matglad reise i vårt eget land». Boken tar for seg lokale norske mattradisjoner. På spørsmål om hvorfor han tror fårikål holder stand som nasjonalrett, peker han på det klassiske.
– Fårikål er en klassisk god rett som overlever alt, så hvem vil bytte ut noe så godt.
Selv synes han at det smaker aller best dagen derpå og lager alltid store porsjoner slik at han har rester til middag flere dager.
– Hvis du måtte velge en annen rett, hva synes du da skulle vært Norges nasjonalrett?
– En god steik hadde gjort seg godt. Eller kjøttkaker i brun saus.
Hva synes du bør være Norges nasjonalrett?
Send inn ditt forslag til tips@abcnyheter.no.
juleideer fra kreative ideer