Norge
Farevarsel: Mye nedbør i vente
Meteorologisk institutt har sendt ut et gult farevarsel. Østlandet kan vente store mengder nedbør i helgen.
Ifølge instituttet kan det komme mellom 40 og 60 millimeter nedbør i løpet av de neste 24 timene.
– Det er en del, til Østlandet å være, sier vakthavende meteorolog Elise Gloppen Hunnes til ABC Nyheter.
Hun oppfordrer alle som skal ut og kjøre til å være oppmerksomme på vann i veibanen.
Lavtrykk på vei til nord
Ifølge meteorologen vil det komme litt regn i Midt-Norge også, men ikke like mye som på Østlandet.
Grunnen til det dårlige været er et lavtrykk, som har beveget seg opp gjennom Sverige. Utover dagen vil lavtrykket bevege seg nordover.
Sør-Norge og Vestlandet skal også få smake litt på lavtrykket i løpet av lørdagen.
Bygene vil fortsette å prege store deler av Sør-Norge utover søndagen, spesielt nord på Østlandet og Vestlandet.
– Utover uken vil lavtrykket fortsette å trekke seg videre nord, og både Nordland, Troms og Finnmark må forvente regn i starten av neste uke, sier Gloppen Hunnes.
De høye temperaturene fortsetter
Til tross for en del nedbør vil temperaturene i Sør- og Midt-Norge fortsette å holde seg høye neste uke.
– Det vil stort sett være 25 grader, forklarer meteorologen.
Selv om lavtrykket forlater Sør-Norge i løpet av helgen, mener hun man fortsatt bør være forberedt på litt spredte byger utover uken.
– Det kan bli gode perioder med sol mellom bygene. Helt skyet blir det altså ikke, men det kan være lurt å ha med seg paraplyen for å være på den sikre siden, sier hun.
juleideer fra kreative ideer