Verden
EU skal etterforske Booking.com
EU-kommisjonen har satt igang etterforskning av nettreisebyrået Booking.com for mulig brudd på EU-regelverket Digital Services Act (DSA).
Booking.com mistenkes for ikke å ha vurdert eller håndtert risikoen for falske annonser og phishing-svindel på en tilstrekkelig måte, opplyser EU-kommisjonen i en pressemelding.
Kommisjonen vil undersøke om plattformen har innført effektive tiltak for å begrense risikoen for falske annonser, som ikke-eksisterende overnattingssteder, identitetstyveri og regelstridige overnattingstilbud.
I tillegg kan plattformen også ha brutt DSAs krav om åpenhet. Overnattingssteder kan betale seg fram til en høyere posisjon i søkeresultatene til Booking.coms brukere, noe som i henhold til DSA må merkes tydelig som reklame.