Verden

EU-sjefene om Mladic-hyllest i Beograd: – Sjokkerende

Tilstedeværelsen av serbiske tjenestemenn ved begravelsen til krigsforbryteren Ratko Mladic er «dypt beklagelig», sa EU-toppene Ursula von der Leyen og Antonio Costa.

Publisert
SE SISTE NYHETSVIDEO

Mandag fulgte tusenvis av serbere den flaggdraperte båren til bosniaserbernes militære leder, krigsforbryterdømte Ratko Mladic, til det siste hvilestedet i Beograd. Han ble begravd på statens regning.

Det faller ikke i god jord hos EU. Serbia er kandidatland for EU-medlemskap og har møtt sterk kritikk for å hylle Mladic.

– Bildene fra Ratko Mladics begravelse i går i Beograd var sjokkerende, skrev EU-kommisjonens leder von der Leyen og EU-president Costa på nett, ifølge AFP.

EU-toppene mener begravelsen viste «en manglende evne til å konfrontere et mørkt kapittel i Europas nyere historie og er i strid med verdiene som ligger til grunn for Serbias vei mot Den europeiske union».

Mladic var en av Bosnia-Hercegovinas mest omstridte og forhatte menn og hadde kallenavnet «Slakteren fra Bosnia». Men for mange serbiske nasjonalister var han en helt.